Opäť sa budú stavať kocky. Pre úspory

Lukas P.

Od začiatku roka sa zmenili nároky 
na výstavbu. Stavať sa 
má tak, aby budovy lepšie hospodárili s teplom a dosahovali výrazné úspory energií.

Text pôvodne vyšiel na SME.sk, preberáme ho so súhlasom vedenia redakcie:
Nie je to po prvýkrát, keď sa sprísnili požiadavky na energetickú hospodárnosť budov. Predpisy sa tak ako v iných krajinách Európskej únie sprísňujú od roku 2013. Tento rok sú však zmeny výraznejšie. Stavať by sme mali ultranízkoenergetické domy. To znamená, že musia mať približne dvakrát lepšiu energetickú hospodárnosť ako doteraz.
Pri výstavbe teda už nebude stačiť hrubšia izolácia a lepšie okná. Stavať máme kvalitnejšie, premyslenejšie a nákladnejšie. Je za tým snaha šetriť životné prostredie.

A1 nie je všetko

Predpisy hovoria, že domy, pri ktorých sa začne stavebné povolenie vybavovať v tomto roku, musia mať na energetickom certifikáte triedu A1. Nie je to však až také jednoduché. Pre splnenie požiadaviek na predpísanú energetickú hospodárnosť budovy treba dodržať rôzne predpísané hodnoty, a to nielen podľa vyhlášky, ale aj podľa tepelno-technickej normy. A tu sa začínajú ťažkosti – architektov, projektantov a, samozrejme, tých, čo stavajú. Zaoberať sa treba nielen kvalitou materiálov, ale aj tvarom, vnútornou dispozíciou a modernými technológiami.
Odborníci totiž upozorňujú, že pri malých objektoch, ako je napríklad rodinný dom, je pri určitých tvaroch domu komplikované dodržať všetky predpísané veličiny.
V praxi sa to podľa Ľubice Šimkovicovej z Inštitútu pre energeticky pasívne domy veľmi zjednodušene povedané podarí napríklad pri bungalove s obdĺžnikovým pôdorysom a minimom výklenkov, ak sa použije vetranie s rekuperáciou tepla (zariadenie na vetranie s minimálnym únikom tepla) a stavebné materiály s veľmi dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami.
úspory

Moderné technológie

Obídu sa teda nové stavby napríklad bez tepelných čerpadiel či rekuperácie a okien s trojsklami? „Stručná odpoveď je nie,“ hovorí Šimkovicová. Napríklad čo sa týka zdroja tepla, splnenie požadovanej hodnoty takzvanej primárnej energie môže vyriešiť tepelné čerpadlo.
„Prvým predpokladom na to, aby stavebník dosiahol požadovanú energetickú triedu A1, je zníženie mernej potreby tepla na vykurovanie tak, že sa vylepšia vlastnosti energetickej obálky budovy,“ vysvetľuje Šimkovicová. To znamená obvodových múrov, strechy, podlahy, ktorá sa dotýka terénu, ako aj okenných rámov a zasklenia.
Dôležité je tiež, aby stavba mala čo najmenej miest, cez ktoré uniká teplo. Treba sa tiež zamyslieť nad vnútornou dispozíciou. Nejde len o to, aby budúcim bývajúcim vyhovovali veľkosti izieb či napríklad poloha spálne voči kuchyni, ako to najčastejšie vnímame v súčasnosti. Skôr ide o premyslené riešenie s oddelenými vykurovanými a nevykurovanými priestormi či umiestnenie rozvodov. A keďže ide o energeticky veľmi úsporné domy, dôležitá je tiež vzduchotesnosť konštrukcie.
Podľa nastavených hodnôt tiež platí – čím komplikovanejší tvar domu, tým horšie parametre bude dosahovať. Najvýhodnejšie bude teda stavať domy v tvare kocky.

Investície verzus úspory

Čo sa týka cien, čerstvé skúsenosti ukazujú, že oproti doterajšej výstavbe budú naše nové rodinné domy vo všeobecnosti drahšie o zhruba desať až dvadsať percent. Avšak zároveň budú mať veľmi nízke náklady na prevádzku. A tiež takéto nové domy budú mať významne vyššiu kvalitu vnútorného prostredia. A tá sa podľa odborníkov dá len ťažko vyčísliť v eurách.
Určitou pomocou môže byť vývoj na trhu.
Napríklad okná s izolačnými trojsklami sú dnes prakticky bežné za cenu tých s dvojsklami, poukazuje Šimkovicová.
Na otázku, čo robí štát a ministerstvo pre to, aby napríklad individuálni stavebníci na takúto výstavbu mali, tlačový odbor ministerstva dopravy a výstavby priamo neodpovedá.
Určitou pomocou môžu byť napríklad poukážky na zelené zdroje. Samozrejme, ak žiadateľ splní viaceré podmienky.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...