Šesť sociálnych a ekologických rád pre Váš šatník
Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že aj náš šatník môže ovplyvňovať životné prostredie, prinášame preto rady, ako si vytvoriť a udržať ekologicky a sociálne uvedomelú zbierku šatstva.
Možno ste sa už stretli s pojmami ako udržateľná móda či sociálne a eticky uvedomelé značky. Veľa ľudí si postupne aj napríklad vďaka rôznym dokumentom začína uvedomovať aký ekologický dopad má módny priemysel pre našu planétu. Pre tých, ktorí by chceli spoznať a využiť etické princípy, vďaka ktorým bude šatník čo najmenej zaťažovať naše životné prostredie, prinášame pár rád.
Preverte si značku
Tak isto ako postupujeme pri nákupe potravín, by sme mali preverovať aj oblečenie, ktoré kupujeme. Je preto dobré čítať štítky a informácie ohľadom produktov. Dôležitý je aj výber materiálov a látok. Hľadajte oblečenie vyrobené z materiálov, vyrobených udržateľným spôsobom ako sú konope, bavlna či prírodná vlna.
Darujte nepotrebné oblečenie
Aj pre organizáciu je vhodné upratať si svoj šatník raz za 3-6 mesiacov. Pri tom zistíte, ktoré oblečenie ste nosili a ktorého ste sa, naopak, ani nedotkli. Je veľká šanca, že nájdete množstvo nepotrebného oblečenia, ktoré ale môžu využiť ľudia v núdzi. Oblečenie sa dá vyhodiť do špeciálnych smetných košov či darovať prostredníctvom rôznych charitatívnych a neziskových organizácií. Ďalšou možnosťou je zorganizovať večierok, kde si kamarátky či kamaráti povymieňajú nechcené odevy medzi sebou.
Nakupujte u lokálnych značiek
Aj u nás existujú tradičné slovenské odevné značky, ale aj mnoho mladých dizajnérov, ktorí sa venujú práve odevom. Environmentálny dopad módneho priemyslu sa podľa Sarah Stewart z ARC Aparel skutočné dá znížiť prostredníctvom nakupovania blízko domova. Podporíte domácu ekonomiku a odľahčíte životné prostredie tým, že sa ušetria náklady na prepravu.
Prejdite si znova svoj šatník
Veľa z nás má niekedy pocit, že potrebuje nové oblečenie, či už ide o dobrý pocit alebo špeciálnu príležitosť. Vtedy môže pomôcť opäť si prejsť svoj vlastný šatník a skúsiť vytvoriť nové kombinácie alebo štýly. Aj keď sa to nepodarí, netreba hneď utekať do obchodu. Pre dôležitý večer si môžete večerné šaty požičať v požičovni alebo napríklad aj od kamarátok či rodiny. Z hľadiska udržateľnosti sú dobrou možnosťou aj second-handy, kde staré oblečenie nájde nový účel a majiteľa.
Pred tým, než oblečenie vyhodíte, skúste ho opraviť
Aj u nás bolo ešte nedávno normálne, že sa poškodené oblečenie nevyhadzovalo. Mnohí z nás si isto pamätajú štopkanie ponožiek či látanie dier záplatami. V dnešnej dobe sa kreativite medze nekladú a drobná vada sa môže stať originálnym detailom na našom oblečení. Okrem toho sa nájde mnoho šikovných krajčírskych salónov, vďaka ktorým ušetríte peniaze na nové oblečenie a obľúbené kúsky nemusíte hneď vyhadzovať.
Pre kúpou nového sa zamyslite
Isto potrebujem nohavice rovnakej farby, akú už mám? Budem túto košeľu skutočne nosiť? Nie je nič zlé na tom dopriať si nové veci, ale skúste sa zamyslieť či ich naozaj potrebujete a skutočne využijete. Možno aj Váš šatník obsahuje vec, ktorú ste kúpili, ale na seba nedali nikdy. Impulzívne nákupy môžete zmierniť aj tým, že pred nákupom nového oblečenia zvážite či sa hodí k iným veciam vo Vašom šatníku. Pri ďalších nákupoch sa preto skúste zamyslieť a okrem toho, že ušetríte peniaze za zbytočné veci, pomôžete aj našej planéte.
Zdroj:
http://www.canadianliving.com
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...