Vedci vytvorili tzv. zelený betón, jeho kľúčovou zložkou je grafén
Vedci z britskej Univerzity v Exeter vyvinuli tzv. zelený betón, ktorý je oproti tradičnému betónu pevnejší, vode odolný a šetrnejší voči životnému prostrediu.
Zelený betón a grafén
Grafén je materiál, ktorý niektorí nazývajú zázračným materiálom. Najjednoduchšie sa zobrazuje ako drôtené pletivo uhlíkových atómov a ich väzieb v atómovom meradle. Odkedy sa ho v roku 2004 podarilo prvý-krát izolovať, snažili sa vedci použiť rôzne metódy na jeho výrobu vo veľkom meradle. Vedci z britskej univerzity však prišli s myšlienkou ako tento materiál využiť na vylepšenie mechanických vlastností a poskytnúť tomuto materiálu novú funkcionalitu. Zistili, že väčšina škôd na betóne je väčšinou spôsobených na chemickými a mechanickými chybami v štruktúre cementu. Vďaka tomu vyvinuli nový typ betónu, tzv. zelený betón.
Zelený betón je odolnejší a lacnejší
Na to, aby tím vedcov vyrobil zelený betón, vyvinul techniku rozkladania vločiek grafénu vo vode. Následne bola takáto voda zmiešaná s tradičnými ingredienciami, ktoré sa používajú na výrobu betónu, ako sú cement a rôzne prímesi. Podľa nich je proces pomerne cenovo-nenáročný a spĺňa požiadavky na modernú výrobu vo veľkom meradle. Pri testovaní sa ukázalo, že v porovnaní s tradičným betónom dosiahol takýto grafénový betón 146% nárast v tlakovej sile, 79,5% nárast ohybnej pevnosti a zníženie priepustnosti vody o takmer 400%. Stále však pritom spĺňa európske a britské štandardy pre stavbu. Zvýšená pevnosť a odolnosť voči vode by mala umožniť, aby dokázali stavby z tohto materiálu vydržať omnoho dlhšie než teraz. To znamená, že by sa mali nahrádzať menej častejšie. Tým pádom by sa mohla znížiť produkcia tradičného betónu, ktorého výroba je jedným z najväčších producentov CO2 emisií.
Zelený betón obmedzí emisie CO2
Ďalšou výhodou, ktorý tento zelený betón poskytuje je to, že podľa tímu vedcov sa použitím grafénu redukuje potreba ostatného materiálu vrátane cementu až o 50%. Na základe toho vyrátali, že tento faktor by mal viesť k zníženiu CO2 emisií o 446 kg/tonu. Tím verí, že táto nová technika výroby by zároveň mohla vydláždiť cestu pre využitie iných nanomateriálov do procesu výroby betónu. Ako uviedol vedúci výskumu, Dimitar Dimov, hľadanie zelenších spôsobov pre stavbu je kritickým krokom k obmedzeniu emisií na celom svete a malo by pomôcť k ochrane životného prostredia. Podľa neho je ich výskum prvým, ale zásadným krokom k správnemu spôsobu ako vytvoriť udržateľnejší stavebný priemysel pre budúcnosť.
Zdroj:
https://onlinelibrary.wiley.com
https://www.exeter.ac.uk
https://newatlas.com
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...