Solárna náplasť možno spôsobí revolúciu v nositeľných zariadeniach
Japonskí vedci vyvinuli novú technológiu, ich solárna náplasť pôsobí ako „druhá koža“ a vyzerá takmer ako obyčajný rýchloobväz.
Ultra-tenká solárna náplasť
Nositeľné zariadenia sú momentálne jednou z najpopulárnejších technológií. Fungujú ako módne doplnky, ale zároveň poskytujú rôzne funkcie od merania tlaku, tepu, počtu krokov a iných analýz ľudskej činnosti. Japonskí vedci však nedávno vyvinuli technológiu, ktorá by mohla v oblasti nositeľných zariadení spôsobiť skutočnú revolúciu. Ich zariadenie totiž monitoruje činnosť srdca a to bez akýchkoľvek káblov či nabíjania. Okrem toho je tak malé, že by sa dalo obtočiť okolo srdca potkana. Jeden z autorov, PhD. Kenjiro Fukuda, vedec z japonského centra pre nové technológie RIKEN dodal, že ich solárna náplasť predstavuje obrovský skok vpred pre priemysel nositeľných zariadení. Vzhľadom pripomína obyčajný rýchloobväz a je tenšie než kúsok kartónu.
Flexibilná solárna náplasť
Fukuda pre magazín Inverse uviedol, že od zariadenia „očakáva dlhodobé monitorovanie srdca pri maximálnom pohodlí, ak je pripevnené na ľudské telo. Jeho flexibilita a váha totiž umožňujú oveľa väčší komfort“. To je aj hlavná výhoda japonského zariadenia oproti podobným existujúcim technológiám. Solárna náplasť nie je výkonnejšia než súčasné nositeľné zariadenia, ale od nich ju odlišuje práve flexibilita. Ľudské telo sa totiž hýbe rozličnými a nepredvídateľnými spôsobmi, takže technológie určené na nosenie na zápästí nie vždy presne zachytávajú funkcie srdca. Takéto ultra-tenké zariadenie umožňuje omnoho lepšiu prispôsobiteľnosť ako napríklad inteligentné hodinky. Môže preto viesť k lepšiemu a stabilnejšiemu monitorovaniu funkcií ľudského tela ako konvenčné nositeľné zariadenia.
Úspešný test
Počas prvotného testovania sa tímu vedcov podarilo umiestniť zariadenie okolo potkanieho srdca. Solárna náplasť ku klzkému a okrúhlemu povrchu priľnula bez problémov. Testy ukázali, že zariadenie bolo schopné presne zachytiť každé z nepravidelných pohybov srdca vystresovaného zvieraťa. Následne boli dáta exportované do externého zariadenia. Vedci uviedli, že takúto úlohu by nesplnil ani najmodernejší srdcový monitor pripevnený k hrudi.
Revolučná solárna náplasť
I keď výsledky možno nepresvedčili každého, ďalšou unikátnou vlastnosťou zariadenia je spôsob, akým je poháňané. Tím vedcov totiž na zariadenie umiestnil drobné solárne bunky, ktoré dokážu premeniť svetlo na elektrickú energiu. Cieľom bolo vyvinúť samo-udržateľné zariadenie, ktoré netreba nikdy dávať dole. Vývoj nositeľných zariadení, poháňaných solárnou energiou je pritom náročné najmä kvôli tomu, že je ťažké odhadnúť správne množstvo svetla, ktoré solárne bunky potrebujú. Ľudské telo je totiž neustále v pohybe a preto sa stále mení aj uhol, v ktorom na zariadenie dopadajú slnečné lúče. V čom je ich solárna náplasť iná? Japonskí vedci na tie časti solárnych buniek, ktoré absorbujú svetlo umiestnili akúsi nano-mriežku. Takýto povrch pomohol zmierniť následky zvláštnych, nepriamych uhlov na absorpciu svetla. Fukuda dokonca uviedol, že takáto technika umožňuje „úplnú nezávislosť na uhle dopadu svetla“ pre solárne bunky.
Zdroj:
https://www.inverse.com
https://www.nature.com
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...