Nový trend v stavebnom priemysle: mini veža ako alternatíva k tradičným mrakodrapom
Mini veža, ktorú postavili v americkej Philadelphii, by mohla byť náznakom nového typu miniatúrneho bývania.
Mini veža ako alternatíva ku mrakodrapu
Americké architektonické štúdio ISA Architects postavilo vo Philadelphii stavbu s názvom Tiny Tower. Už z názvu vyplýva, že nejde o tradičnú stavbu, ale novú kategóriu stavby v rámci tzv. hnutia Tiny House. To propaguje a obhajuje bývanie v miniatúrnych domoch. Presná definícia neexistuje, ale všeobecne sa jedná o dom či iný typ obydlia, ktoré je menšie ako 46 m². Mini veža s rozmermi 11,5 x 8,8 x 3,6 metrov má iba šesť poschodí, ale funguje ako energeticky efektívna alternatíva k tradičným mrakodrapom. Základom budovy je dvoj-poschodový oceľový rám, ktorý stabilizuje predĺžená vertikalita dreveného rámu celej stavby. Celý dizajn propaguje vertikálny princíp bývania pre vonkajšie, ale aj vnútorné priestory.
Vertikálna mini veža
Interiér Tiny Tower sa skladá z obytnej časti, ktorá zahŕňa kuchyňu a vonkajšiu terasu, nachádzajúce sa na nižších poschodiach. Vrchné poschodia sa dajú využiť ako priestor pre spálne, kancelárie a kúpeľne. To umožňuje definovať konfigurácie pre jednotlivé funkcie priestoru a činnosti. Jednotlivé poschodia sú prepojené centrálnym schodiskom z ocele, ktoré do interiéru vpúšťa prirodzené svetlo. Zároveň pôsobí dramatickým, presvetleným dojmom a poskytuje prekvapivé výhľady ako zvonku, tak aj z vnútra. Celá mini veža podľa architektov vytvára dojem kinematického vertikálneho zážitku. Väčšinu exteriéru prednej časti tvoria najmä veľké okná, ktoré v interiéri vytvárajú pocit vzdušnosti. Ten dopĺňajú aj svetlé farby, ktoré v v interiéri prevládajú.
Riešenie problému s nedostatkom miesta
Hlavným princípom stavby bolo podľa architektov maximalizovanie minima. Kľúčom k uvoľneniu rozvojového potenciálu na malých priestoroch je totiž zvýšenie ponuky dostupného bývania pre rôznych ľudí s rôznymi životnými štýlmi. Takýto typ stavby umožňuje stavať budovy pre celé rodiny aj v mestách, kde nie je dostatok stavebných pozemkov. Príkladom je práve časť Philadelphie s názvom Brewerytown, ktoré prechádza developerskými zmenami a na menších uliciach ostávajú malé parcely opustené a neobývané. „Naša mini veža slúži ako prototyp pre flexibilné využitie budov na malých mestských pozemkoch“, dodáva ISA.
Zdroj:
http://www.is-architects.com
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...