Čína plánuje vybudovať orbitálnu solárnu elektráreň
Čína by chcela postaviť orbitálnu solárnu elektráreň vo vesmíre, ktorá by odrážala energiu späť na Zem, dokončená by mala byť v roku 2030.
Čína a solárna energia
Získavanie energie zo slnka je jeden z najekologickejších spôsobov produkcie energie, ale má jednu nevýhodu. Je závislé na podmienkach počasia, takže počas zamračených, daždivých dní sa vyrobí oveľa menej solárnej energie ako počas slnečného dňa bez oblakov. Ako vyriešiť tento problém? V Čínskej akadémii pre vesmírnu technológiu prišli s jednoduchým riešením: postaviť orbitálnu elektráreň vo vesmíre, ktorá dokáže zachytiť slnečné lúče bez ohľadu na to, či je ráno alebo večer, aké je práve počasie či ročné obdobie. Zároveň by mohla odrážať vyprodukovanú solárnu energiu na Zem, kedykoľvek je potrebná.
Solárna elektráreň v roku 2030
Čínski inžinieri dúfajú, že by mohla takáto solárna elektráreň vyprodukovať asi 6-krát viac elektrickej energie ako rovnaká elektráreň na Zemi a takýto proces by mal poskytnúť nevyčerpateľný zdroj čistej energie pre celé ľudstvo. I keď môže takáto myšlienka pripomínať sci-fi filmy, vesmírna solárna stanica je už vo fáze vývoja. Mala by krúžiť okolo Zeme vo výške asi 36-tisíc kilometrov a vyrábať elektrickú energiu počas 99% celkového času. John Mankins, veterán NASA a zamestnanec laboratória prúdového pohonu na Kalifornskej technickej univerzite uviedol, že nejde o žiadne pózy, ale reálny plán, ktorí pripravili rešpektované organizácie a najlepší čínski odborníci v tejto oblasti. „Čína má dokonale pripravený technický plán a zvládne to do roku 2030“, dodáva.
Dokáže Čína naplniť ambiciózny plán?
Čínski vedci plánujú vybudovať a spustiť prevádzku solárnych elektrární strednej veľkosti v stratosfére už v roku 2021. Potom chcú v roku 2030 začať s výstavbou spomínanej elektrárne s vyšším výkonom. Podľa viceprezidenta Čínskej akadémie pre vesmírnu technológiu, Li Minga, sa chce Čína etablovať ako prvá krajina na svete, ktorá vybudovala takúto vesmírnu elektráreň s praktickým využitím. Nepôjde však o jednoduchý projekt, keďže už samotná elektráreň by mala vážiť približne tisíc ton. To predstavuje asi dvojnásobok veľkosti väčšej vesmírnej stanice. Riešením by mohlo byť využitie 3D tlače, vďaka čomu by sa mohla elektráreň vybudovať priamo vo vesmíre. Okrem toho zatiaľ nie je jasné, akým spôsobom sa bude energia dodávať na Zem. Už v nasledujúcej dekáde teda uvidíme, či sa Číne podarí naplniť tento ambiciózny plán. Ak bude úspešný, čínski vedci plánujú do roku 2050 testovať a následne spustiť ešte väčšie a výkonnejšie zariadenia vo vesmíre.
Zdroj:
https://www.digitaltrends.com
https://www.sciencealert.com
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...