Holandskí vedci vyvinuli prototyp batérie na uskladňovanie tepla

Katarína J.

Potreba znižovania závislosti na plyne vplyvom konfliktu na Ukrajine rapídne narastá. Holandsko možno konečne našlo riešenie, ako by milióny domácností mohli fungovať bez plynu. Lacným a kompaktným riešením sa zdá byť inovatívna tepelná batéria, vyvinutá konzorciom Eindhoven University of Technology,TNO, spin-off Cellcius a ďalšími priemyselnými partnermi.

Profesor Olaf Adan s prototypom tepelnej batérie. 
Autor fotografie: Vincent van den Hoogen / Zdroj: Eindhoven University of Technology

 

Vedci z technickej univerzity v Eindhovene vyrobili prototyp batérie, ktorá uskladňuje energiu vo forme tepla. Využiť by sa dala na ukladanie zvyškového tepla napríklad z priemyslu. Z fabrík by sa teplo uložené do batérií transportovalo nákladnými autami a bolo by možné využiť ho napríklad na vykurovanie domácností.

Hlavné výhody tepelnej batérie

Inovatívna tepelná batéria, založená na soli a vode, je po 12 rokoch výskumu pripravená na otestovanie v reálnom svete. Podľa profesora Olafa Adana z Eindhovenskej univerzity  má nová tepelná batéria tri hlavné výhody: „V porovnaní s inými riešeniami je zelenšia, lacnejšia – keďže soľ je ľahko dostupná – a omnoho rýchlejšia. Naviac nemusíme klásť potrubia a teplo, ktoré používame, už vlastne existuje, keďže ide o zvyškové teplo.“

Ako to funguje

„Podstata tepelnej batérie je pomerne jednoduchá. Spočíva vo vlastnostiach soli pri kontakte s vodou. Ak naplníte fľaštičku zrnkami bielej soli a pridáte trochu vody, zmes začne syčať. Nádoba sa zohreje a kryštáliky soli sa zväčšia. Proces však funguje aj opačne. Keď pridáte teplo, voda sa odparí a soľ sa v podstate vysuší, čím sa veľkosť kryštálov soli zmenší. Pokiaľ sa do tohto suchého soľného prášku nedostane žiadna voda, teplo v ňom ostáva stále uložené. Na rozdiel od iných typov skladovania tepla sa v tomto prípade nič nestratí – batéria je tak úplne bezstratová.“ vysvetľuje Olaf Adan, profesor z Eindhovenskej univerzity.

Proces je v podstate možné opakovať donekonečna, tak či onak, čím sa vytvára základ pre tepelnú batériu, ktorá umožňuje ukladať teplo a používať ho neskôr a na inom mieste. Tento spôsob rieši problém kolísavých dodávok energie z obnoviteľných zdrojov v domácnosti a vo firmách, a zároveň zabezpečuje účelné opätovné použitie tepelného odpadu na inom mieste.

Dlhá cesta k úspechu

Zatiaľ čo princíp batérie je jednoduchý, tímu profesora Adana trvalo celých 12 rokov, pokiaľ sa im podarilo nájsť spôsob, ako tento princíp zabudovať do zariadenia, ktoré sa dá používať opakovane bez toho, aby prichádzalo o schopnosť ukladať energiu ako klasické batérie.  Adanov tím otestoval tisícky soľných zlúčenín, až kým skončili pri uhličitane draselnom, ktorý je známy aj ako potaš. Je to tuhá látka, termicky stála a dobre rozpustná vo vode. Ide o lacnú a dostupnú surovinu, ktorá sa používa pri výrobe skla, textilu, papiera a tiež ako umelé hnojivo. Ďalším krokom bolo skonštruovanie zariadenia, ktoré bude schopné plne využiť potenciál uhličitanu draselného. Zariadenie by zároveň malo byť kompaktné, aby sa vošlo do domu a tiež cenovo dostupné a efektívne.

Prototypy idú otestovať naostro

V roku 2019 prišiel nakoniec Adanov tím k takzvanému „systému uzavretej slučky“. Tento recirkulačný systém sa skladá z výmenníka tepla, ventilátora, výparníka/kondenzátora a kotla s časticami soli. S kapacitou 7 kWh by teoreticky dokázal poskytnúť vykurovanie 4-člennej domácnosti na dva dni, čo však bolo stále veľmi málo.

„Systém uzavretej slučky“ ako základ pre tepelnú batériu.
Autor fotografie: Bart van Overbeeke / Zdroj: Eindhoven University of Technology

 

Toto zariadenie však umožnilo profesorovi Adanovi demonštrovať, že jeho koncept funguje a výskumný tím tak od Európskej únie získal dotáciu vy výške 7 miliónov. Pomocou týchto peňazí sa podarilo vyrobiť prvé prototypy. Tieto batérie sa už koncom tohto roka budú testovať v štyroch domácnostiach v Holandsku, v Poľsku a vo Francúzsku.

Každá batéria má kapacitu 70 kilowatthodín (kWh). Teoreticky by to malo stačiť bežnej štvorčlennej rodine na vykurovanie na dvadsať dní. Výhodou celého systému je aj to, že pri preprave nedochádza k únikom tepla, ako je tomu v prípade teplovodov.

Aj keď prebehne testovanie iba v 4 domácnostiach, Adan očakáva, že prinesie cenné výstupy, pokiaľ ide o to, čo všetko bude ešte v praxi potrebné na aplikáciu batérií vo veľkom meradle.  Alebo aj o tom, čo si o nej myslia samotní používatelia a ako by napríklad mala vyzerať aplikácia na ovládanie batérie.

Adan so svojim tímom majú ešte pred sebou dlhú cestu, no sú presvedčení, že ich inovatívna tepelná batéria bude obrovským „game-changerom“ v procese energetickej transformácie.

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

 

Zdroje: Siliconcanals.com, Techxplore.com, Eepower.com, Tue.nl

 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...