Malé elektrárne do 10 kW zrejme dostanú zelenú

redakcia setri.sk

Skrátenie času na vybavovanie pripojenia a menej byrokracie by malo znamenať, že malé elektrárne pre domácnosti zažijú svoj rozkvet. Zákonom stanovené výhody malého zdroja na výrobu elektriny môžu od 1. januára 2014 využívať domácnosti, ak väčšinu vyrobenej elektriny spotrebujú sami a ak im zariadenia nainštalujú inštalatéri s osvedčením. 

Malé elektrárne a zmeny v podpore OZE

Formy podpory využívania obnoviteľných zdrojov energie sú stanovené v zákone č.  309/2009 Z. z. Práve jeho novelizácie reagovali na fotovoltický boom, keď na Slovensku v krátkom čase vzniklo vďaka výhodným na 15 rokov garantovaným cenám za výkup elektriny viacero veľkých slnečných elektrární. Odvtedy sa ale veľa zmenilo. Trh s fotovoltikou v posledných dvoch rokoch stagnoval. Mnohí, ktorí chceli v tejto oblasti investovať, si to nakoniec rozmysleli alebo stále vyčkávajú.
Ako sa predpokladalo, s klesajúcimi nákladmi na technológiu sa postupne obmedzovala aj podpora. na ktorú majú nárok už len fotovoltické elektrárne s inštalovaným výkonom do 30 kW. Aj to iba, ak sú umiestnené na budovách, či už na streche alebo na fasáde. Viacerí z nových žiadateľov tiež nedostali súhlas na pripojenie od prevádzkovateľa distribučnej sústavy. Malé elektrárne alebo tzv. malé zdroje na výrobu elektriny, z ktorej väčšinu spotrebujú priamo domácnosti, by však podľa Juraja Kubicu z kancelárie podpredsedu vlády SR pre investície mali dostať pri pripájaní zelenú.

Čo je „malý zdroj“

Podstatne menej administratívy ako v minulosti čaká domácnosti, ktoré sa od januára 2014 rozhodnú pre inštaláciu malej fotovoltickej elektrárne s tým, že nebudú žiadať doplatok. To platí pre výrobu elektriny v tzv. malom zdroji s inštalovaným výkonom elektriny do 10 kW výrobcom, ktorý je zároveň odberateľom elektriny v domácnosti a jeho ročná výroba elektriny nepresiahne 1,5 násobok 12-mesačnej skutočnej spotreby. No každý si bude musieť poriadne zvážiť, aký výkon si dá nainštalovať, pretože väčšinu elektriny bude musieť spotrebovať priamo v domácnosti. Je to možné, ak domácnosť upraví svoje správanie a zváži investíciu do akumulačného zdroja, v ktorom bude môcť prebytok elektriny vyrobenej cez deň za slnečného počasia uskladňovať, aby ju mohla využiť neskôr.

Pre malé elektrárne výhody bez doplatku

„Kto chce za vyrobenú elektrinu doplatok, je v zmysle zákona o energetike podnikateľom. Výhody malého zdroja sa týkajú len takých výrobcov elektriny, ktorých výroba elektriny sa nepovažuje za podnikanie,“ zdôraznila K. Šoltésová. Týmto časť nákladov na pripojenie hradí distribučná spoločnosť. Majú nárok na bezplatné pripojenie do distribučnej sústavy, bezplatnú montáž meradla započítavajúceho v reálnom čase vyrobenú a dodanú elektrinu a bezplatnú montáž rozpínacieho zariadenia na mechanické oddelenie kontaktov pripojenia pri strate napätia v distribučnej sústave. Podľa Pavla Šimona zo Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu je veľkou výhodou, že majitelia malých zdrojov nemusia predkladať výkazy o výrobe elektriny. Vďaka meracím zariadeniam budú informácie Operátorovi krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE) nahlasovať priamo distribučné spoločnosti.

Ako vybaviť pripojenie malého zdroja

Na rozdiel od podnikania s fotovoltikou, pri ktorom vybavovanie pripojenia trvá i niekoľko mesiacov, v prípade malých zdrojov zákon distribučným spoločnostiam presne stanovuje maximálne reakčné lehoty. Zvyčajne trvajú len niekoľko dní. Aby mohol byť malý zdroj pripojený a distribučné spoločnosti bezplatne v zákonom stanovených termínoch nainštalovali spomínané zariadenia, musia byť splnené základné podmienky. Podľa prvej celkový inštalovaný výkon malého zdroja nesmie presiahnuť hodnotu, ktorú zabezpečuje istenie 16 A na jedenej fáze. Splnenie ďalších podmienok musia preukázať tromi prílohami k oznámeniu o pripojení. Prvá potvrdzuje, že v mieste pripojenia je dostatočná rezervovaná kapacita. Druhá príloha je dokladom, že fotovoltická elektráreň sa skladá z komponentov, ktoré majú vyhlásenie o zhode. Do tretice sa predkladá  potvrdenie o vykonaní odbornej montáže malého zdroja osobou, ktorá má vydané osvedčenie pre inštalatérov.

Bez formulárov

Dôležité je, že distribučným spoločnostiam sa už nepodáva žiadosť o pripojenie, ale len oznámenie o pripojení, na ktoré musí táto spoločnosť reagovať do 5 pracovných dní. Aby bolo možné podať oznámenie o pripojení, v prvom rade treba získať od distribučnej spoločnosti kladné  stanovisko k dostatočnej rezervovanej kapacite na pripojenie malého zdroja. Ak ho dostane, má šesť mesiacov na jeho inštaláciu. Aby bolo vybavovanie čo najkratšie, zákon explicitne hovorí, že stanovisko musí distribútor vystaviť do 10 dní od doručenia žiadosti o jeho vydanie.

Dôraz na kvalitu a odbornosť pri inštalácii

Novinkou pri vybavovaní pripojenia malého zdroja je potvrdenie o vykonaní odbornej montáže osobou, ktorá má vydané osvedčenie pre inštalatérov. „Nielen na Slovensku, ale aj v rámci Európskej únie sa preukázalo, že mnohí technici síce majú skúsenosti s podobnými zariadeniami, ale obnoviteľné zdroje energie majú špecifiká, ktoré neboli pri inštaláciách zohľadnené,“ vysvetlila dôvod, prečo sa na kvalitu inštalácií kladie dôraz, riaditeľka odboru legislatívy, metodológie a vzdelávania SIEA Kvetoslava Šoltésová. Zoznam vyškolených odborníkov s osvedčením zverejňuje na svojej internetovej stránke ministerstvo hospodárstva. Medzi prvé patrili školenia a skúšky súvisiace s inštaláciou tepelných čerpadiel. Začiatkom roka 2014 mohli získať osvedčenie aj špecialisti na inštaláciu fotovoltických systémov a termických solárnych systémov.

Dotácie pre domácnosti

Využívanie inštalatérov s osvedčením by malo byť v budúcnosti samozrejmou podmienkou pri každej žiadosti o podporu využívania obnoviteľných zdrojov z verejných zdrojov. Týkať by sa to malo aj pripravovaného mechanizmu finančných príspevkov pre domácnosti na podporu inštalácie zariadení využívajúcich OZE, na ktorý vláda plánuje  vyčleniť 100 miliónov €. J. Kubica z Úradu vlády SR potvrdil zámer vyplácať domácnostiam jednorazové príspevky na inštaláciu malých zdrojov OZE do 10 kW zo štrukturálnych fondov EÚ. Konkrétne podmienky poskytnutia pomoci budú známe v polovici roka 2014.
Zdroj: siae.sk
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...