Ekologický dom na 10 spôsobov (7/10)

Lukas P.

Tentoraz ide o ekologický dom, ktorý už na prvý pohľad pôsobí zvláštne. Mnohých ľudí môže svojím výzorom dokonca šokovať, avšak ide o tak zaujímavý projekt, že sa na neho chodia pozerať turisti z celého sveta.

7.  Lammas, North Pembrokeshire, Wales

A.    Lammas = ako ekologická dedina pre vybudovanie ekologických domov

Lammas je dedina, ktorá pozostáva z viacerých, už postavených domov. Táto dedina je ako projekt vydareným príkladom toho, že aj rozvoj vidieka môže mať nízky negatívny dopad na okolitú prírodu a ako povedal Simon McWhirter, riaditeľ spoločnosti „Happiness Architecture Beauty“,

„Ak hovoríme o Lammase, ide o vysoko ekologický projekt rodinných domov.“

Táto dedina je výsledkom právneho záväzku k dlhodobej udržateľnosti zo strany Waleského zhromaždenia. V roku 2006 krajská rada v Pembrokeshire prijala politiku umožňujúcu vznik malých ekologických fariem, ktoré môžu byť postavené v chránených územiach a teda priamo vo voľnej prírode.

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

Práca na tomto projekte sa začala iniciatívou ešte v roku 2009, pričom prinášala spojenie odhodlanosti a sily deviatich rodín. Každá rodina si zakúpila svoju vlastnú 5 akrovú parcelu a to za 35 000 – 40 000 £, čo je v rozsahu 43 000 – 49 000 €.  Dostali však podmienku, že do 5 rokov si musia postaviť svoje sídla.

Maximálna využiteľnosť tejto oblasti bola jednou z kľúčových podmienok pri jej výbere a bola stanovená Waleským zhromaždením. Od rodín, ktoré tu žijú sa očakáva, že sa budú zaoberať farmárčením, teda pestovaním ovocia a zeleniny, chovu hospodárskych zvierat a venovať sa remeslám využívajúc potenciál okolitého lesa, teda výrobkom z dreva.
ekologicky-dom-19 ekologicky-dom-20

To, čo sa obyvateľmi tejto dediny neskonzumuje sa predáva v návštevníckom centre priamo v Lammase, prípadne na centrálnom trhovisku alebo on-line. Peniaze, ktoré sa takýmto spôsobom z predaja získajú, sú použité pre spoločné potreby tejto dediny a preto sa vkladajú do spoločnej kasy.

Lammas má celkovo 74 akrový pozemok, ktorý je plne nezávislý od všetkých bežne dostupných služieb a všetky domy v Lammase boli navrhnuté a postavené tak, aby jej obyvatelia využívali miestne, prírodné a recyklovateľné materiály. Žiaden s postavených domov nepresiahol vo svojej finálnej podobe sumu 14 000 £, čo je 17 220 €.

B.    Undercroft = jeden z ekologických domov v Lammase
Prvý ekologický dom, ktorý v tejto dedine vyrástol, bol dom s názvom Undercroft majiteľa Simona Dalea. Bol postavený prevažne s využitím fantázie, optimizmu a okolitého odpadu. Má kruhovú konštrukcie, pomerne veľké okná, v dôsledku čoho dom plne využíva denné svetlo. Podlaha domu je vyrobená zo záchranných paliet a zaizolovaná balíkmi slamy, ktoré boli taktiež použité na postavenie základných stien a následne slúžili ako podklad na vápenné omietky. Strecha tohto domu je pokrytá hustou trávou, čo minimalizuje úniky tepla, a čo je ešte dôležitejšie, že tým spája celý tento ekologický dom s nádhernou okolitou krajinou.

„Žiť v prostredí, ktoré je v blízkosti prírody s dobrými ľuďmi je bežnou túžbou“, hovorí Simon Dale. Lammas je podľa neho unikátnym projektom, ktorý pomáha ľudom dosahovať práve tento cieľ.

Zaujímavosťou je, že spolu so sprievodcom si ako turista túto nádhernú dedinu môžete v rámci prehliadky prezrieť, každú sobotu v období od apríla do októbra.

Na záver treba povedať, že tento projekt síce opäť ukázal, že ekologické nemusí hneď znamenať drahé, avšak na druhej strane si treba zvážiť aj to, či by sme takýmto spôsobom chceli a vedeli všetci žiť.

Všetky časti seriálu:

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...