Ako schladiť izbu klimatizáciou a neplytvať energiou
Keď sa začnú letné teploty šplhať cez 30 ˚C, mnohí z nás využijú možnosť ochladiť kanceláriu alebo byt klimatizáciou. Využite naše tipy, ako schladiť izbu a zbytočne pritom nemíňať elektrinu.
Je viacero spôsobov, ako vo svojom byte alebo dome dosiahnuť príjemnú a znesiteľnú klímu. V mnohých obydliach, ktoré boli projektované a stavané bez zváženia všetkých rozhodujúcich vplyvov na prehrievanie interiéru, to dnes často bez klimatizácie nejde. Ponúkame vám pár tipov, aby ste svoj účet pri používaní klimatizácie zbytočne nezvyšovali.
Ako schladiť izbu klimatizáciou bez zbytočného zvyšovania spotreby?
1. Najdôležitejšia vec je správny výber typu klimatizácie. Najväčšie úspory dosiahnete, ak sa rozhodnete pre klimatizáciu s výkonom, ktorý bude zodpovedať priestorom a vašim požiadavkám na dosiahnutie požadovanej teploty v miestnosti. Pri výbere a nákupe klimatizácie si dávajte pozor na rôzne ochladzovače vzduchu, ktoré nie sú klimatizáciami v pravom slova zmysle. Ochladzovač najjednoduchšie rozoznáte tak, že pri údajoch o zariadení nenájdete informácie o chladive.
2. Nechlaďte zbytočne v noci: počas nočných hodín nepotrebujeme toľko chladenia ako cez deň. Znížte výkon svojej klimatizácie počas spánku alebo si vychlaďte miestnosť hodinu alebo dve pred spaním. Klimatizácie s výnimkou tých najlacnejších zariadení ponúkajú aj úsporný nočný režim so znížením hlučnosti. V závislosti od typu môže hluk dosahovať 20 – 50 dB.
3. Doprajte vašej klimatizácii pravidelný servis: základná údržba môže mnohým klimatizáciám postačovať, ale väčšina z nich bude výrazne ťažiť z poriadneho prečistenia. Hovoríme najmä o prípadoch, keď sa do zariadenia môžu dostať semená stromov (napr. topole), ktoré postupne zanášajú filtre a spôsobujú sťažený (energeticky náročnejší) chod vašej jednotky. Pravidelné prečistenie filtrov klimatizácie určite ocenia aj alergici.
4. Voľba správnej teploty: rozdiel teploty medzi klimatizovaným priestorom a vonkajšou teplotou by nemal byť väčší ako 7 ˚C. Ako optimálna teplota klimatizovaného priestoru sa pre naše podmienky odporúča hodnota v rozmedzí 22 – 26 ˚C. Nastavenie správnej teploty má významný vplyv nielen na vašu spotrebu, ale podstatne ovplyvní aj vaše zdravie.
5. Použite prenosné jednotky: ak nemáte zavedenú centrálnu klimatizáciu, skúste použiť prenosné zariadenie a vychlaďte iba priestor, v ktorom sa budete zdržiavať alebo pracovať. Prenosné jednotky používajú na ochladenie rovnakého priestoru až o 50 % menej energie ako väčšie centrálne klimatizácie.
6. Uzatvorte otvory do nižších poschodí: suterén a pivničné priestory sú tradične najchladnejšie miestnosti v dome. A tak sa počas horúcich dní, keď chladíte izbu klimatizáciou, snažte uzatvoriť všetky otvory vedúce do spodných poschodí. Vychladený vzduch by sa tam mohol automaticky presunúť, čo by znamenalo zbytočné straty.
7. Skontrolujte si vedenie: uistite sa, že priestory, kadiaľ prechádzajú trúbky klimatizácie, (ako napr. podkrovie) sú dostatočne izolované a udržia prúdiaci vzduch v chlade. Platiť za opakované chladenie toho istého vzduchu určite nepatrí medzi najlepšie investície.
8. Premiestnite nábytok: nevhodne rozostavený nábytok môže brániť prúdeniu chladného vzduchu a môže tiež znamenať, že namiesto vzduchu v izbe sa chladí operadlo stoličky, pohovka alebo vaša skriňa. Ak nábytok alebo dispozícia bytu neumožňuje nábytok premiestniť, snažte sa prúdenie vzduchu nasmerovať pomocou lamiel, ktoré väčšina klimatizácií práve na tento účel má.
Pripravte sa na horúce leto
Klimatizácie len za 1 € denne. Zobraziť klimatizácie od ZSE
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...