Budúcnosť solárnej energie? Perovskitové solárne panely budú ľahšie, ohybné a lacné
Vedci Varun Sivaram, Samuel Stranks a Henry Snaith uverejnili v Scientific American článok o tom, aké skvelé výsledky dosahujú v laboratóriách perovskitové solárne panely. Hovoria v ňom aj o tom, prečo môžu byť tieto výnimočné solárne panely najprielomovejším objavom v oblasti solárnej energie za posledných 60 rokov!
V budúcnosti sa solárna energia už nebude získavať prostredníctvom veľkých modrých panelov, umiestnených na strechách domov. Solárne panely budúcnosti sú priehľadné, ľahké, ohybné a samozrejme, aj výnimočne výkonné. Budeme schopní nimi pokrývať jednotlivé šindle na streche či dokonca strešné okná. Navyše ich inštalácia bude presne tak lacná, ako lepenie tapiet. Obrovská výhoda, ktorú oproti tým bežnými majú perovskitové solárne panely je, že môžu byť upravené tak, aby vedeli reagovať na rôzne vlnové dĺžky svetla. No a to im samozrejme umožňuje pracovať s väčším množstvom slnečného svetla.
No, ale prečo teda nevyužívame výkonnejšie perovskitové solárne panely už teraz? Prvým dôvodom je, že výsledky, ktoré táto technológia dosahuje v laboratóriách, by nebola schopná dosahovať aj pri bežnom používaní. Ďalším je, že mnoho perovskitových solárnych panelov využíva olovo, ako jednu zo svojich základných súčastí a taktiež sa ich výkonnosť výrazne zhoršuje vo vlhkom prostredí. V tomto prípade sú vo výhode bežne používané, kremíkové solárne panely, ktoré vydržia až 25 rokov.
Prečo to perovskitové solárne panely nemajú pri svojom vývoji ľahké?
Jeden zo spomínaných vedcov, Varun Sivaram hovorí o dileme, ktorú nazval „bariéra vs most“. Jej myšlienkou je, že technológia, ktorá sa využíva v súčasnosti, môže byť pre tú budúcu buď mostom alebo bariérou. Pred perovskitové solárne panely bola skôr než most, postavená bariéra, ktorá stojí v ceste ich vývoju. Konkrétne by bariérou mal byť fakt, že mnoho veľkých výrobcov rôznych produktov už investovalo miliardy do výstavby fabrík na výrobu kremíkových solárnych panelov, no a logicky teda nebudú chcieť, aby boli tieto investície zbytočné.
Sivaram ako ďalší príklad uvádza lítium-iónové batérie, ktoré majú byť ďalšou technológiou, čo postaví bariéru pred iné, lepšie batérie, ktoré sa v súčasnosti vyvíjajú. Dôvod, prečo je to tak, je jednoduchý. Investície, ktorá je potrebná na vybudovanie fabriky na výrobu lítium-iónových batérií (dobrým príkladom je Tesla, ktorá mala investovať do svojej Gigafactory až 5 miliárd), sa jednoducho nedá len tak vzdať, bez toho, aby priniesla zase potrebné zisky.
zdroj: reneweconomy.com.au
Viac na podobnú tému si môžete prečítať aj tu:
https://www.setri.sk/nove-baterie-pre-solarne-panely-a-veterne-turbiny-slubuju-vyssiu-efektivnost/
https://www.setri.sk/grafen-moze-zmenit-svet-na-zelene-miesto/
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...