Drevodom ako komplexné dielo rešpektujúce tepelno-technické požiadavky zimného aj letného obdobia
Nie je drevodom ako drevodom. Laická verejnosť si často myslí, že drevostavby sú charakterizované polystyrénom a OSB doskami. V prípade kvalitných difúzne otvorených stavieb to však nie je pravda. Obvodové konštrukcie pozostávajú z rámovej konštrukcie KVH, alebo z panelov z krížom lepeného dreva CLT (Cross Laminated Timber). Všetky použité izolácie a materiály sú na prírodnej báze a zaručujú zdravé bývanie.
Na rozdiel od vyspelých západných krajín, na Slovensku ešte pretrváva nedôvera a hlavne neznalosť informácií o domoch vyrobených z dreva. Špecialista na drevodomy, Ing. Michal Miklošovič, k tomu hovorí:
,,Od začiatku sa špecializujeme na výstavbu drevodomov v difúzne otvorenom systéme stavieb bez použitia polystyrénových a minerálnych izolácii. V konštrukčných systémoch používame drevovláknité izolácie Steico, konopné izolácie a v interiéri kombinujeme plošné materiály s hlinenými prvkami ako sú omietky a nepálené tehly. Krokom do budúcnosti sú naše stavby z CLT panelov. Panely sú spojené minimálne z troch vrstiev k sebe lepených, priečne ukladaných hranolov, čo zabezpečuje vysokú pevnosť a statickú únosnosť v oboch smeroch a dovoľuje realizáciu aj náročnejších tvarov a konštrukcií. Panel je vhodný na nosné i nenosné konštrukcie celého domu, stenové, stropné ako aj strešné konštrukcie. Celá výstavba rodinného domu sa dá zrealizovať za veľmi krátky čas. Na stavbu sa dovezú celostenové panely, ktorých montáž je možné prirovnať jednoduchosťou k lego stavebnici. Celá stena s vyrezaním stavebných otvorov sa zloží priamo na stavbe na svoje miesto.“
Ďalej upozorňuje predovšetkým na to, že stavby celoplošných lepených panelov sú kvalitným a zdravým bývaním, pretože masívne drevo absorbuje zo vzduchu v obytných miestnostiach nadbytočnú vlhkosť. Neskôr, keď je vzduch suchší, vlhkosť sa opäť uvoľňuje, čo zabezpečuje optimálnu klímu vnútorného prostredia.
Drevodom s difúzne otvorenou skladbou stien s vhodným izolačným materiálom dokáže dýchať
,,Takýto dom, pri správnom návrhu difúzne otvorenej skladby stien s vhodným izolačným materiálom dokáže dýchať. Vďaka svojej mernej tepelnej kapacite a izolačným vlastnostiam dokážu tieto konštrukcie zabezpečiť tepelnú pohodu nielen v zimnom období, ale aj počas letných horúčav. Drevovláknité izolácie v letnom období bránia nadmernému prehriatiu budovy. Difúzne otvorené konštrukcie sú čoraz častejšie navrhované systémy pri realizácii drevostavieb. Výhodou sú: krátka doba výstavby, ľahká montáž a vysoká miera prefabrikácie, približne o 10 % viac obytnej plochy ako pri murovaných stavbách s rovnakými tepelno-technickými parametrami, nižšia hmotnosť ako majú betón a tehly, ekologická a trvalo udržateľná architektúra, pozitívna bilancia CO2, príjemná a zdravá klíma v interiéri, výborné protipožiarne vlastnosti, výborné statické vlastnosti, suchá výstavba a konštrukcia odolná voči zemetraseniu,“ povedal Ing. M. Miklošovič.
Konštrukčné systémy, ktoré naša firma používa pri výstavbe sú od začiatku založené na nízkoenergetických a pasívnych princípoch stavieb, čo dokazujú aj dnešné normy, ktoré systémové riešenia spĺňajú už od začiatku fungovania firmy spred siedmich rokov.
,,To dokazuje, že naši klienti od nás už v tej dobe dostali kvalitné stavby a svoje nehnuteľnosti naozaj zhodnocujú aj s pribúdajúcimi rokmi. Tohto trendu sa držíme dodnes a neustále vylepšujeme technické detaily s ohľadom na budúcnosť a meniace sa klimatické podmienky. Na tieto klimatické zmeny sme už pred rokmi reagovali používaním materiálov s vysokou objemovou hmotnosťou a mernou tepelnou kapacitou. V dobe, keď ešte veľa firiem a ľudí zo stavebnej praxe odmietalo pojmy ako fázový posun sme sa vybrali cestou, kde sme chceli stavby riešiť ako komplexné diela rešpektujúce tepelno-technické požiadavky zimného aj letného obdobia. Ochrana konštrukcií pred prehrievaním a riešenie detailov ako tienenie, orientácia a pod. začína byť oveľa dôležitejšia ako len zameriavanie sa na údaje ako je lambda daného materiálu, tepelný odpor… a pri tom sa nerieši stavba ako konštrukčný celok. Pri drevostavbách s difúzne uzatvorenými systémami konštrukcií sa bohužiaľ nekvalitnou prácou a ignorovaním technických detailov, veľa krát finančne a pracovne nenáročných, vytvárala celé roky predstava, že drevodom je len polystyrén a OSB doska, a je to. Čo áno, v prípade drevostavby s OSB doskou v kombinácii s polystyrénovým zatepľovacím systémom aj je. Mnohí ľudia túto predstavu stále majú a zabúdajú, že aj pri murovaných stavbách existuje množstvo rôznych typov materiálov na murované stavby, od kvalitných až po menej kvalitné,“ uzavrel Ing. M. Miklošovič.
Čítajte aj:
Drevodomy boli na Coneco v kurze – ako vyberať?
Výskum potvrdil, že drevodom je rovnako úsporný ako pasívny dom
Zdroj: www.mhouse.sk
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...