Efektívne vykurovanie: šetrite náklady a životné prostredie

Lukas P.

Potrebujete, aby vyše vykurovanie bolo efektívne? Inštaláciou elektrických pohonov na radiátorové termostaty dosiahnete to, že nebudete miestnosti prekurovať. Zároveň si v každej z nich nastavíte teplotu vykurovania podľa času jej obsadenia. To všetko môžete diaľkovo meniť mobilom, alebo na centrálnom paneli. Pri otvorenom okne sa snímače postarajú o to, aby sa v tom čase nekúrilo.

kúrenie

To všetko bez sekania v stenách, ťahania káblov, čisto a počas prevádzky za pár hodín. Elektrické pohony radiátorov pracujú na batérie so životnosťou až 5 rokov.

Teplota v každej miestnosti je pod kontrolou

Kontrola teploty vo väčších domoch, komerčných zariadeniach ako sú penzióny, motely, hostely alebo hotely  prináša reálne výhody v rôznych sférach činnosti a odráža ich špecifiká, kde dopyt na teplo závisí na sezónnosti a obsadenosti. Pre lepšiu kontrolu teploty v miestnosti je dostupná webová aplikácia eModul, na ktorej máte možnosť nastaviť konkrétne harmonogramy pre vykurovanie alebo udržiavať stálu teplotu v danej zóne.
kúrenie vykurovanie

Konfigurácia systému

Systém sa skladá z hlavnej regulácie P1/P2 do ktorej môžeme pripojiť maximálne 16 snímačov alebo bytových termostatov. Pritom do každej miestnosti môžeme pripojiť maximálne 6 pohonov a 6 snímačov otvorenia okna. Hlavná regulácia sa pripojí k sieti WiFi a celý systém sa ovláda z webovej aplikácie eModul. Pre väčšie pohodlie sa dá všetko ovládať z mobilu alebo tabletu. K jednej aplikácii je možné pripojiť niekoľko riadiacich modulov, čo umožní kontrolu nad celým objektom.

Okrem toho aplikácia umožňuje: nastavenie týždenných prevádzkových harmonogramov, signalizáciu stavu vybitých batérií zariadení, signalizáciu porúch, možnosť nastaviť prevádzkové parametre pohonov (minimálne, maximálne otvorenie a sigmu), zobrazenie štatistických údajov o teplote a prenos údajov do súboru .csv, prístup cez prehliadač, ako aj cez aplikáciu v mobile.

Hlavná regulácia má rozmery 95 x 95 x 25 mm, potrebuje pripojenie k WIFI 2,4 GHz a napájanie zásuvky 230V v zostave. Komunikácia so zariadeniami je bezdrôtová (868 MHz) Funkcie regulácii: ovládanie max. 16 rôznych zón pomocou CM, CT snímačov  a to bez možnosti zmeny teploty z úrovne miestnosti alebo izbových regulátorov RB alebo RZ, alebo s možnosťou zmeny teploty z úrovne miestnosti.
Ďalej je tu možnosť obmedzenia rozsahu nastavenej hodnoty teploty z úrovne miestnosti (napr. 19 °C – 23 °C), výstupné relé NO/NC (napr. pre ovládanie vykurovacieho zariadenia, ktoré sa spína podľa potreby vykurovania miestnosti). Do každej zóny je možné pripojiť až 6 bezdrôtových servopohonov G1 a až 6 ks snímačov otvárania okien KO. Je tu aj  možnosť aktualizácie softvéru cez USB vstup a  možnosť pripojenia bezdrôtového snímača vonkajšej teploty CZ, či pripojenie k internetu cez WIFI.

Bezdrôtovo ovládané bytové termostaty umožňujú:

  1. Presné meranie teploty v interiéri (aktuálna teplota zobrazená na displeji).
  2. Optimálne nastavenie teploty podľa charakteru miestnosti (denná izba, spálňa, učebňa, jedáleň, telocvičňa, spoločenská miestnosť, šatňa, chodba atď.).
  3. Pohodlné ovládanie v závislosti na dennej dobe a činnosti (udržiavanie teploty na komfortnej úrovni počas aktívneho využívania, útlm teploty v čase, keď sú ľudia mimo po ukončení činnosti, opustení miestnosti).

Riadené vykurovanie merateľne šetrí náklady

Vytvorenie optimálneho teplotného prostredia priamo znižuje náklady.Vykurovanie veľkých objektov si totiž vyžaduje vysoké náklady, lebo sa vykuruje veľká plocha za vysoké náklady.

Upustením od nezdravého prekurovania miestností počas ich využívania a zbytočnej distribúcie tepla do prázdnych priestorov vo zvyšnom čase, sa dosiahnú naozaj merateľné veľké úspory. Ide nielen o veľkú úsporu energie, ale tiež o prejav príkladnej zodpovednosti za životné prostredie a starostlivosť o peniaze daňových poplatníkov, úradu, či firmy.

Zdroje: tech-reg.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...