Ekologické domy: plávajúci skleník na Dunaji produkuje čistú energiu a organické potraviny
Eco Barge, plávajúci skleník na Dunaji je príkladom ako možno postaviť ekologické domy aj v zahustenom mestskom prostredí.
Vertikálne záhrady
Srbská architektonická spoločnosť Salt & Water predstavila unikátny projekt Eco Barge. Je to skleník, ktorý je umiestnený na Dunaji, v bezprostrednej blízkosti hlavného mesta Srbska, Belehradu. Platforma pozostáva z skleníka, ktorý má takmer 40 m² a menšej budovy vedľa nej. V skleníku sa nachádza systém vertikálnych záhrad. Autori projektu sa rozhodli pre toto riešenie, keďže vertikálny systém záhrad ponúka oproti klasickým záhradám mnoho výhod. Tento mestský skleník má špeciálny zavlažovací systém, ktorý dokáže rastlinám poskytnúť dostatočnú vlahu na každej úrovni a to pomocou nižšej spotreby vody v porovnaní s klasickou záhradou. Ďalšou výhodou tohto vertikálneho riešenie je to, že voda sa dá opäť recyklovať a preto môžme tento skleník zaradiť medzi ekologické domy. Rastliny pestované v tomto skleníku vertikálne je takisto jednoduchšie ochrániť proti škodcom a vďaka efektívnejšiemu využitiu prirodzeného svetla môžu tieto rastliny rásť aj počas chladnejších mesiacov roka. Nezanedbateľným plusom je aj to, že je možné takúto vertikálnu záhradu premiestňovať a získať tak ešte viac prirodzeného svetla.
Ekologické domy a využitie obnoviteľných zdrojov energie
Ďalším dôvodom, prečo tento skleník patrí medzi ekologické domy je ten, že prostredníctvom solárnych panelov a veterných turbín získava všetku potrebnú energiu z týchto obnoviteľných zdrojov. Skleník bol podľa autorov navrhnutý tak, aby obyvateľov Belehradu oboznámil s konceptom vertikálnych záhrad a možnosťami využitia obnoviteľných zdrojov energie. Tento skleník je skvelým príkladom toho, ako možno alternatívnou cestou pestovať organické potraviny v zahustených mestských oblastiach, ktoré sú zvyčajne výrazne limitované priestorovými možnosťami. Skleník bude takisto slúžiť na verejné účely keďže by sa tu mali v budúcnosti konať rôzne druhy prezentácií či workshopy. Mal by byť teda platformou pre vzdelávanie v oblasti ekológie a zároveň priestorom pre komunitné záhradné centrum.
Inšpirácia (nielen) pre Slovensko
Tento plávajúci skleník je inšpiratívnym riešením a ukážkou toho, ako možno postaviť ekologické domy aj na malom priestore a v zahustenom mestskom prostredí, ktoré je v tomto prípade veľmi podobné tomu nášmu a budeme sa tešiť ak by vyrástla podobná stavba aj na slovenskej časti Dunaja.
Zdroje:
Podobné články:
Ekologické domy: nadmerný skleník slúži ako domov pre holandskú rodinu
Najmúdrejšia a najekologickejšia budova na svete je ako zo sci-fi
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...