Energetický štítok práčky + tipy, ako ušetriť
Práčka spotrebuje v domácnosti približne 11 % z celkovej spotreby elektrickej energie. Preto je pri kúpe dôležité „čítať“ energetický štítok práčky, ktorý najviac napovie o energetickej náročnosti, resp. hospodárnosti spotrebiča. Ďalším dôležitým faktorom je aj optimálna hmotnosť náplne práčky, teda koľko bielizne sa do práčky zmestí. Pri nákupe si zvoľte práčku, ktorá má pri rovnakej kapacite najnižšiu spotrebu vody.
Automatické práčky spotrebujú o 20 % menej vody a o 22 % menej elektriny ako pred desiatimi rokmi. Sú hospodárnejšie, zabezpečené viacerými funkciami, možnosťami výberu výkonových stupňov a plynulej regulácie výkonu a poskytujú vyšší používateľský komfort. Majú vysokú úroveň dizajnu a ergonomického riešenia s lepšími ekologickými parametrami.
Čím menej vody práčka spotrebuje, tým menej energie je treba na jej zohriatie. Nová práčka v porovnaní s 20 rokov starým typom usporí trojčlennej domácnosti priemerne 26,56 € ročne. Pokiaľ využívate elektrinu v nízkej a vysokej tarife, odporúčame odložiť pranie na čas, keď platí nízka tarifa a spotrebovaná elektrina bude teda lacnejšia. Tiež zvážte používanie špeciálnych programov „vyváranie“ a „predpieranie“, ktoré sú energeticky veľmi náročné. Znížením teploty prania z 90 oC na 60 oC sa zníži spotreba elektriny až o 25 %.
Tipy na šetrenie
- Perte s plným bubnom – veľkosť práčky voľte podľa potrieb vašej domácnosti. Ak naplníte bubon len do polovice, zbytočne sa zvyšuje spotreba energie pri praní.
- Predpieranie – predpranie používajte len v prípade veľmi znečistenej bielizne, napríklad pri pracovných odevoch. Fľaky ošetrite pred praním špeciálnymi prostriedkami ako odstraňovače fľakov, bielidlá.
- Zvoľte správnu teplotu – moderné pracie prostriedky sú účinné už pri nízkych teplotách. Správna teplota prania pre farebnú bielizeň je 30 – 40 oC. Bielizeň, ktorú možno vyvárať, je obvykle čistá už pri 60 oC.
Zelená elektrina zo Slovenska
Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine
Energetický štítok práčky
Energetické štítky nás informujú o tom, v akej kategórii energetickej účinnosti sú zaradené jednotlivé spotrebiče. Pomáhajú nám ľahšie si vybrať najúspornejší spotrebič. Tento systém bol zavedený v roku 1995 a je platný v celej EÚ. V marci 2021 prišli do platnosti nové energetické štítky. Najzásadnejšou zmenou je návrat k triedam A až G, a to bez pridaných znamienok „plus“, ktoré boli často mätúce a neprehľadné (A+++, A++ alebo A+ sú po novom už len A).
V minulosti sa totiž stávalo, že zákazník, ktorý si kúpil spotrebič zaradený v energetickej triede A+, mal pocit, že si kupuje jeden z najúspornejších spotrebičov, no po novom sa tento spotrebič zaraďuje až na tretie miesto z pohľadu energetickej úspornosti.
Starý energetický štítok a nový energetický štítok platný od 1. 3. 2021
Nový energetický štítok práčky obsahuje tieto informácie:
I. meno dodávateľa alebo obchodná značka;
II. identifikačný kód modelu dodávateľa znamená kód, zvyčajne alfanumerický, ktorým sa odlišuje určitý model práčky pre domácnosť od iných modelov s rovnakou obchodnou značkou alebo menom dodávateľa;
III. trieda energetickej efektívnosti; vrchol šípky obsahujúci triedu energetickej efektívnosti práčky pre domácnosť sa umiestni do tej istej výšky, v akej je špička šípky príslušnej triedy energetickej efektívnosti;
IV. vážená spotreba energie (AEC ) v kWh/100 cyklov;
V. vážená spotreba vody (AW C ) v litroch na cyklus;
VI. menovitá kapacita v kg pre štandardný program pre bavlnu pri 60 °C pri plnom naplnení alebo pre štandardný program pre bavlnu pri 40 °C pri plnom naplnení, podľa toho, ktorá hodnota je nižšia;
VII. trieda efektívnosti odstreďovania;
VIII. úroveň vydávaného hluku prenášaného vzduchom počas fázy odstreďovania.
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...