Klimatické zmeny spôsobujú zmenšovanie rýb v oceáne
Najnovšia štúdia tímu vedcov z Univerzity Britskej Kolumbie odhalila ako klimatické zmeny ovplyvňujú živočíchy v oceáne.
Klimatické zmeny vplývajú na vývoj rýb
Tím vedcov z Univerzity Britskej Kolumbie v rámci programu Nereus nedávno v časopise Global Change Biology uverejnil štúdiu, ktorá sa skúma ako klimatické zmeny pôsobia na život v oceáne. Došli k záveru, že zvyšujúca sa teplota vody v oceánoch spôsobuje, že telá mnoho druhov rýb sa postupne zmenšujú. Podľa vedcov to dokonca môže byť až o 30%. Ak sa voda bude naďalej otepľovať, ryby nebudú schopné získať dostatok kyslíka, ktorý potrebujú k správnemu vývinu. Väčšina druhov rýb totiž nedokáže regulovať svoju telesnú teplotu takže čím je voda v oceáne teplejšia, tým sa metabolizmu rýb zrýchľuje a potrebujú viac kyslíka na udržanie telesných funkcií.
Nedostatok kyslíka
Jedným z najdôležitejších orgánov u rýb sú žiabre, ktoré umožňujú rybám dýchať tak, že prijímajú kyslík z vody. Teplá voda ale v oceáne obsahuje menej kyslíka ako studená. To, že sa žiabre u rýb nevyvíjajú rovnakou rýchlosťou ako zvyšok tela môže podľa štúdie spôsobiť, že aj keď ryba narastie do 100% veľkosti, žiabre sa vyvinú iba na 80% alebo menej. Takéto zmeny sa môžu u rôznych druhov rýb líšiť. Druhy rýb, ktoré sa pohybujú rýchlo, ako napríklad tuniak potrebujú k životu viac kyslíka. Podľa vedcov teda klimatické zmeny môžu spôsobiť zmenšenie ich tiel až o 30%. Telá pomalších druhov rýb, ktoré nie sú natoľko aktívne ako tuniaky sa podľa vedcov môžu v budúcnosti zmenšiť asi o 18% s každým pribudnutým stupňom vody.
Klimatické zmeny ovplyvnia rybársky priemysel
Ako uviedol William Cheung, jeden z autorov štúdie, existuje bod kedy žiabre nie sú schopné dodať dostatok kyslíka do väčšieho tela. Ryba sa preto jednoducho prestane vyvíjať a rásť. To platí najmä pre väčšie ryby. Štúdia nadväzuje na výskum z roku 2015. Na základe jeho kritiky tím vedcov opätovne prehodnotil a prerátal vplyv otepľovania vody na znižovanie veľkosti rýb. Potvrdil predošlé závery a dospel k tomu, že klimatické zmeny takýmto spôsobom môžu ovplyvniť rybársky priemysel na celom svete a najmä v tropických oblastiach. Podľa Cheunga môže oteplenie vody o 1 °C spôsobiť stratu potenciálneho úlovku až o 3,4 milióna tony rýb.
Zdroj:
https://www.ecowatch.com
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...