Kocky Lego budú od roku 2030 vyrábané výhradne z udržateľných materiálov
Spoločnosť Lego si uvedomuje stále vyšší dopad plastového odpadu na životné prostredie a na výrobu známej stavebnice preto začne používať ekologické materiály.
Lego do zmeny zainvestuje 1 miliardu korún
Stavebnicu Lego pozná zrejme takmer každý z nás. Dánska spoločnosť vyrába známe hračky pre deti už takmer 90 rokov. Za ten čas sa Lego kocky takmer nezmenili, ale teraz výrobca hračiek plánuje zásadné zmeny v spôsobe výroby svojich produktov. Chce totiž výrazne obmedziť závislosť na tradičnom materiáli, ktorý využíva na výrobu hračiek: plaste na báze ropy. Do roku 2030 by mali byť všetky hračky od Lega vyrobené iba z prírodných alebo recyklovaných materiálov. Na uskutočnenie takýchto zmien Lego plánuje investovať 1 miliardu dánskych korún a zamestnať 100 nových ľudí.
Výzva pre Lego
Najväčšou výzvou bude podľa spoločnosti to, aby sa zachoval originálny dizajn, vďaka ktorému do seba kocky ľahko zapadnú, dlhodobo si uchovajú žiarivé farby a odolajú opotrebovaniu. Jednoducho povedané by chcela spoločnosť vyrábať úplne rovnaký produkt, ale s využitím nových ingrediencií. Henrik Ostergaard Nielsen, vedúci výroby v hlavnom závode v meste Billund povedal, že sa „budú musieť naučiť ako na to, úplne od začiatku“. Lego nie je jediná spoločnosť, ktorá sa snaží využívať menej škodlivé materiály. Coca-Cola napríklad plánuje do roku 2025 vyzbierať a zrecyklovať ekvivalentné množstvo všetkých fliaš a plechoviek, ktoré využíva. Lego však čelí komplexnejšej výzve, keďže na rozdiel od iných spoločností, plasty nevyužíva na obaly, ale na výrobu samotného produktu. Spoločnosť momentálne vyprodukuje asi milión ton CO2 emisií ročne, z čoho asi dve tri štvrtiny pochádzajú z nespracovaných materiálov, ktoré sa využívajú v ich závodoch.
Recyklácia samozrejmosťou
Ďalšia globálna spoločnosť, Unilever, ktorá vyrába širokú škálu produktov od výrobkov pre osobnú hygienu až po potraviny, plánuje do roku 2025 využívať namiesto plastových obalov iba recyklované a bio-rozložiteľné materiály. Problém s plastovým odpadom si uvedomujú napríklad aj McDonald’s či Starbucks, ktorí už k svojim nápojom prestanú ponúkať plastové slamky. Tie sú totiž jedným z produktov, ktoré najviac znečisťujú životné prostredie a v mnohých krajinách by mali byť, rovnako ako ďalšie plastové výrobky na jedno použitie, čoskoro zakázané. David Blanchard, vedúci výskumu a rozvoja pre Unilever, dodal, že pri tom, ako veľké spoločnosti postupne menia svoje návyky, sa „recyklovanie stane normou.“
Zdroj:
https://www.lego.com
https://www.nytimes.com
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...