Komplex budov v Thajsku využíva vodíkové skladovanie energie, ktoré poháňajú slnečné lúče
Prevratné riešenie je prvým svojho druhu na svete, pri ktorom vodíkové skladovanie energie poháňa solárna energia a poskytuje tak 100% energetickú sebestačnosť.
Vodíkové skladovanie energie v kombinácii so solárnymi panelmi
V thajskom meste Chiang Mai vyrastá inovatívny developerský projekt. Ide o komplex obytných a kancelárskych budov s názvom Phi Suea House. Tento projekt je súborom udržateľných domov, ktoré sú kompletne zásobené energiou zo solárnych panelov. Na tom by v súčasnosti už nebolo nič neobvyklé, ale na rozdiel od podobných projektov využíva prevratné vodíkové skladovanie energie. To v kombinácii so zberom vody, recykláciou a automatizáciou budov minimalizuje uhlíkovú stopu a maximalizuje energetickú efektivitu. Celý systém poskytuje off-gridové bývanie a zabezpečí čistú energiu 24 hodín po celý rok, dokonca aj v obdobiach, kedy je nepriaznivé počasie.
Vodíkové skladovanie energie poskytuje výhody
Celý energetický systém je navrhnutý tak, aby bolo skladovanie energie čo najefektívnejšie a najekologickejšie. Hybridný systém kombinuje výhody vodíkového skladovacieho systému a batérií. Vodíkové skladovanie energie v krátkosti funguje tak, že slnečné lúče sa prostredníctvom solárnych panelov transformujú na elektrickú energiu. Prebytočná energia vyprodukovaná počas dňa sa využije na pohon elektrolyzátorov, ktoré dokážu rozdeliť vodu na kyslík a vodík. Kyslík sa v tomto prípade vypustí do ovzdušia, zatiaľ čo vodíkový plyn sa skladuje v nádržiach. Palivové články potom cez noc premenia vodík späť na elektrickú energiu. Takéto vodíkové skladovanie energie poskytuje oproti konvenčným batériám viacero výhod. Ponúka väčšiu skladovaciu kapacitu, dlhšiu životnosť a nevytvára žiadne vedľajšie produkty.
Udržateľné a 100% sebestačné bývanie
Pre prípad, že by vodíkové skladovanie energie zlyhalo alebo by nastala neočakávaná situácia, je projekt Phi Suea House zároveň vybavený olovenými akumulátormi, ktoré fungujú ako záloha. Inteligentný energetický dizajn zahŕňa pórobetónové steny, okná s dvojitými sklami, využitie prirodzeného vetrania, zelené steny, inteligentné stropné ventilátory či analýzu dráhy slnka na optimalizáciu využívania klimatizácie. Pre istotu, resp. ako záloha sú však nainštalované tradičnejšie VRF klimatizačné jednotky. Ohrev vody takisto poháňa solárna energia a zozbieraná dažďová voda sa využíva na zavlažovanie. Celý projekt je vďaka týmto atribútom prvým svojho druhu na svete čo sa týka veľkosti a kapacity skladovania a predstavuje zelené, udržateľné a 100% energeticky sebestačné bývanie.
Zdroj:
http://www.phisueahouse.com
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...