LED žiarovky alebo úsporné žiarivky – aký je medzi nimi rozdiel?

Lukas P.

Nie ste si istí, či sú pre vás vhodné úsporné žiarivky (žiarovky) alebo skôr LED žiarovky? Pomôžeme vám pochopiť rozdiely medzi nimi. Predstavíme vám tiež najnovšie vychytávky ako inteligentné žiarovky či LED pásiky.

led žiarovky

Výhody LED žiaroviek

  • majú dlhšiu životnosť
  • vyžadujú menej energie
  • produkujú menej emisií oxidu uhličitého
  • môžete zvyšovať / znižovať intenzitu svetla
  • nepoškodzuje ich rýchle zapnutie / vypnutie
  • odolajú náhodnému pádu bez rozbitia
  • zahrievajú sa len minimálne, a preto nemôžu spôsobiť požiar či popálenie
  • nie sú citlivé na vlhkosť

K tomu všetkému žiarovky s technológiou LED (Light Emitting Diode) sú relatívne netoxické. Pokiaľ rozbijete úspornú žiarivku, budete sa musieť čím rýchlejšie postarať o vyčistenie miestnosti. Žiarivky sú jednoducho na odchode, napr. General Electric sa rozhodol zastaviť ich výrobu na konci roka 2016.

Nevýhoda LED žiaroviek spočíva v rozptyle svetla, keďže LED diódy vydávajú priamy svetelný lúč, rozptyl svetla je minimálny. LED žiarovky s technológiou „filament“ však túto nevýhodu odstraňujú, pretože vyžarujú svetlo z LED tyčiniek, podobne ako ho vyžarovalo volfrámové vlákno v klasických žiarovkách, rovnako do všetkých smerov. Zdanlivou nevýhodou LED žiaroviek môže byť ich cena. Postupom času sú však čím ďalej tým lacnejšie a za tých pár eur navyše skutočne stoja. Na bežné osvetlenie vám stačí 4 wattová LED žiarovka, ktorá má tendenciu „dožiť sa“ asi 50 000 hodín, čo je v prípade žiaroviek naozaj dosť. Návratnosť kúpnej ceny je vďaka úsporným vlastnostiam a dlhej životnosti istá.

Zelená elektrina zo Slovenska

Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine

Ako LED žiarovky fungujú

S LED svetlom ste sa už vo svojom každodennom živote stretávali. Robia semafory sýto zelenými, žltými a červenými, používajú sa v old-school digitálnych hodinkách, dokonca nimi možno máte podsvietenú televíziu. LED diódy sú druh osvetlenia, ktorý sa nazýva polovodičové osvetlenie (SSL). To je osvetlenie, kde svetlo vzniká tak, že polovodičom prechádza elektrický prúd, na rozdiel od žiarivky, kde prúd prechádza plynom alebo vláknom. LED žiarovky vyžarujú len nízke teplo a môžu byť použité v rôznych svietidlách.

Typy LED žiaroviek

led žiarovky

Čo s LED žiarovkou, ktorá doslúži

V momente, ako LED svietidlá prestanú fungovať, stáva sa z nich elektroodpad, ktorý patrí do separovaného zberu. Takýto typ elektroodpadu môžete odovzdať v predajniach elektrozariadení s miestami spätného odberu alebo na zberných dvoroch.

LED žiarovky sa recyklujú celkom jednoducho. Neobsahujú totiž žiadne ťažké kovy, ani škodlivé plyny. Ich veľkou výhodou je, že aj po skončení ich životnosti sa dá väčšina ich častí znovu použiť, teda recyklovať.

Inteligentné žiarovky a ich funkcie

Keď hovoríme o inteligentných (smart) žiarovkách, máme na mysli LED žiarovky vybavené systémom pre komunikáciu cez internet alebo domácu sieť. Vďaka tomu je možné ovládať ich aj na diaľku pomocou aplikácie v mobile či podľa vopred pripravených rutín. Tie môžete založiť napríklad na čase (západ Slnka), polohe podľa GPS alebo informáciách z iného chytrého zariadenia.

Čo môže inteligentná žiarovka vedieť?

  • rozsvieti sa pri západe Slnka
  • vypne sa a zapne na určité obdobie, keď nie ste doma
  • zhasne, keď odídete z domu
  • mení teplotu svetla alebo farby podľa aktuálneho času
  • znižuje intenzitu osvetlenia
  • reaguje na film, ktorý práve sledujete
  • niektoré vďaka reproduktoru dokážu prehrávať hudbu

Chytré žiarovky fungujú buď samostatne alebo potrebujú centrálny riadiaci bod. Centrálny riadiaci je v podstate krabička (bridge), ktorú musíte pripojiť k domácemu routeru. Žiarovky potom komunikujú iba s týmto bodom pomocou komunikačného protokolu.

LED pásiky ako kreatívna alternatíva

LED pásiky predstavujú najmodernejšiu technológiu v oblasti osvetlenia a sú v dnes veľmi populárne. Skladajú sa z jednotlivých vyskladaných diód, sú úsporné a spoľahlivé. LED pásy existujú v mnohých variantoch, pretože ide aj o dizajnový prvok a výrobcovia tak dávajú priestor vašej kreativite. LED pásy sa používajú v exteriéri ako osvetlenie reklamy, vchodov či dokonca celých budov. V interiéri sa LED pásy používajú najčastejšie ako kreatívny a dizajnový prvok, ktorý umožní podsvietiť a zvýrazniť takmer čokoľvek – od kuchynskej linky, stropu či interiéru vášho auta.

Najnovšie vychytávky

  • LED pásiky s ovládačom odtieňa a intenzity svetla
  • Stmievateľné LED pásiky
  • LED pásy s pohybovým senzorom
  • LED pásik do bazéna disponujúci vodoodolnosťou.
  • LED pásiky ovládané hlasom
  • Samolepiaci LED pásik

 

Ako fungujú úsporné žiarivky

Žiarivky fungujú na rovnakej technológii ako tie dlhé trubice, ktoré sa požívajú v kanceláriách, továrňach a podobne.  Vnútro trubice je naplnené argónom (plyn) a malým množstvom ortuťovej pary. Ak je elektrický prúd vedený cez trubicu, generuje neviditeľné ultrafialové svetlo. To stimuluje fosforový náter trubice, čo vytvorí jasné a viditeľné svetlo. Zaujímavé je, že pri prvom zapálení sa spáli viac energie než u klasickej žiarovky. Ale akonáhle žiarivka svieti, spotrebuje oveľa menej energie než klasická žiarovka. Žiarivka si potom sama reguluje tok elektriny a zaisťuje, že spotrebováva minimálne množstvo energie na vytvorenie svetla.

Typy úsporných žiariviek

 led žiarovky

Dôvody na zamyslenie

Pretože žiarivky obsahujú toxickú ortuť, sú oveľa nebezpečnejšie ako ostatné žiarovky. Ak sa vám podarí nejakú rozbiť, ​​budete upratovaniu musieť venovať nejaký čas, aby ste miesto riadne vyčistili.
led žiarovky
Ako postupovať, ak náhodou rozbijete žiarivku: 
1) Miestnosť by mali všetci opustiť, kým sa dôkladne vyvetrá cez otvorené okno alebo dvere. Ak používate centrálnu klimatizáciu, vypnite ju. Nechajte priestor vetrať päť až desať minút.
2) Vyčistenie: miestnosť nevysávajte, vysávač by mohol rozšíriť toxický materiál v celom dome. Namiesto toho pozametajte väčšie kusy skla na nepotrebný kus kartónu alebo pevný hrubší papier. Drobné kusy skla a prášku odstráňte pomocou lepiacej pásky tak, že ju prilepíte a zasa odlepíte z miesta, kde sú roztrúsené.
3) Likvidácia: použitú pásku aj s úlomkami uzavrite do zaváraninovej fľaše a vyhoďte do koša a označením nebezpečný odpad.

Rozdiely vo farbe svetla

Dôležitým faktorom pri výbere správneho osvetlenia je farba svetla. Táto hodnota, nazývaná aj teplota chromatickosti svetla (CCT – Correlated Colour Temperature, čiže korelovaná teplota svetla) sa udáva v Kelvinoch.

Napríklad:

  • svetlo s nízkou CCT (okolo 2500K) bude mať oranžový alebo žltý odtieň – teplá biela
  • svetlo so stredným CCT (okolo 4000K) bude čisto biela – neutrálna biela
  • svetlo s vysokým CCT (okolo 650K) bude mať modrý nádych – studená biela

led žiarovky

Teplá biela navodzuje pocit relaxu a hodí sa do spálne či obývačky. Neutrálna biela sa najviac podobá dennému svetlu a je ideálne použiť ju v kuchyni, kúpeľni alebo v detskej izbe. Studená biela sa zvyčajne používa na miestach, kde sa vyžaduje koncentrácia a teda v kanceláriách, dielňach alebo v garážach.

Životnosť a rozdiel v nákladoch

Existujú tri dôležité faktory, ktoré je potrebné pri výpočte celkových nákladov na žiarovky vziať do úvahy:

  • náklady na žiarovku
  • životnosť žiarovky
  • a náklady na energiu

Cena LED žiarovky je v priemere o niečo vyššia ako pri žiarivke, ale ceny sa postupne vyrovnávajú. Pretože LED žiarovky vydržia dlhšie a vyžadujú menej energie, sú v skutočnosti múdrejšia investícia.
Životnosť LED žiarovky sa zvyčajne uvádza medzi 15 000 – 30 000 hodín (to je viac ako 1000 dní vkuse). Znie to pôsobivo, ale musíte mať na pamäti jednu dôležitú vec: LED žiarovky vlastne takmer nikdy „nevyhoria“. Proste sa stmievajú pomaly v priebehu času. Tých 30 000 hodín je bod, v ktorom väčšina kvalitných LED žiaroviek dosiahne 70 % svojho špičkového jasu. Týchto 70 % nie je technologická hranica, ale rozhodli sa tak výrobcovia.

Úsporné žiarivky majú životnosť cca 10 000 hodín. Ale to tiež s poznámkou, že fluorescenčné žiarivky sú najviac zaťažené krátko potom, ako sú zapnuté. Akonáhle sa žiarivka zahreje a žiari, vyžadujú len veľmi málo energie. Takže ak žiarivku potrebujete často zapnúť a vypnúť, mohla by vám vydržať iba cca 4 000 hodín.

Ako vybaviť váš domov lepšími žiarovkami

Môžete to urobiť tak, že jednoducho budete nahrádzať jednu žiarovku po druhej. Vyberte si svoju obľúbenú značku žiarovky a kúpte si celý balíček. Keď stará žiarovka vyhorí, vymeňte ju za novšiu. Váš domov bude žiariť úsporným svetlom šetrným k životnému prostrediu v priebehu niekoľkých rokov.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...