Navštívte Dni drevostavieb v piatok 14. a v sobotu 15. októbra 2016
Zaujíma vás ako sa stavia kvalitný drevodom s použitím prírodných materiálov z drevovlákna a konopných izolácií? Navštívte vzorové stavby počas Dní drevostavieb, ktoré sa uskutočnia v piatok 14. a v sobotu 15. októbra 2016 pod záštitou Zväzu spracovateľov dreva. Napríklad v Senci a Ratkovciach v okrese Hlohovec si môžete pozrieť zaujímavé rozostavané drevostavby v štádiu hrubej stavby.
Pasívne a nízkoenergetické stavby sa vyznačujú difúzne otvorenými konštrukciami, čiže „dýchajú“. Navyše, vďaka svojej mernej tepelnej kapacite a izolačným vlastnostiam dokážu tieto konštrukcie zabezpečiť tepelnú pohodu v zimnom období, ale aj počas letných horúčav. Informuje o tom Ing. Petra Jakubová z firmy M-House s.r.o.
Čo všetko sa ukrýva pod obvodovým plášťom?
„Príďte sa aj vy na vlastné oči presvedčiť, čo všetko sa ukrýva pod obvodovým plášťom a že naše stavby naozaj nepredstavujú iba OSB dosku a polystyrén, ale kvalitné a prírodné materiály z drevovlákna a konopných izolácií. Počas dvoch dní budú pre odbornú i laickú verejnosť sprístupnené naše dve vzorové stavby. Prvou z nich je dvojposchodový rodinný Drevodom Senec s plochou strechou v energetickej triede A1, určený pre štvorčlennú rodinu. Dom je navrhnutý veľmi jednoducho a zároveň funkčne, v súlade so zásadami čínskeho umenia Feng šuej. Na prvý pohľad jednoduchý tvar domu je ozvláštnený konštrukciou pergoly a farebným členením fasády. Druhou je Drevodom Ratkovce – obdĺžnikový bungalov so sedlovou strechou, ktorý je ukážkou moderného prevedenia tradičného vidieckeho štýlu. Pôdorysné rozmery sú rozšírené o veľkorysé prestrešenie parkovacieho státia. Napriek tomu, že stavba ešte nie je dokončená pôsobí majestátne a vďaka sedlovej streche zapadne do vidieckeho prostredia. Jedinečnosť tejto stavby zdôrazňuje použitie CLT panelov v interiéri,“ konštatuje P. Jakubová.
Obe stavby budú sprístupnené v piatok 14. 10. 2016 v čase od 13.00 do 18.00 hod. a v sobotu 15. 10. 2016 od 9.00 do 15.30 hod. Prísť môže ktokoľvek, vstup je voľný a nie je potrebná žiadna registrácia.
Dni drevostavieb slúžia aj ako osveta
Na rozdiel od vyspelých západných krajín, na Slovensku ešte pretrváva nedôvera a hlavne neznalosť informácií o domoch vyrobených z dreva. Laická verejnosť si často myslí, že drevostavby sú charakterizované polystyrénom a OSB doskami. V prípade kvalitných difúzne otvorených stavieb to však nie je pravda. Obvodové konštrukcie pozostávajú z rámovej konštrukcie KVH, alebo z panelov z krížom lepeného dreva CLT (Cross Laminated Timber). Všetky použité izolácie a materiály sú na prírodnej báze a zaručujú zdravé bývanie. Nepoužívame polystyrén, ani minerálnu vlnu, ale drevovláknité izolácie Steico, konopné izolácie a v interiéri kombinujeme plošné materiály s hlinenými prvkami, ako sú omietky a nepálené tehly. Krokom do budúcnosti sú naše stavby z CLT panelov. Panely sú spojené minimálne z troch vrstiev k sebe lepených priečne ukladaných hranolov, čo zabezpečuje vysokú pevnosť a statickú únosnosť v oboch smeroch a dovoľuje realizáciu aj náročnejších tvarov a konštrukcií,“ hovorí Ing. P. Jakubová.
Prečítajte si aj: Prečo nie je možné postaviť kvalitný drevodom za 29 999 EUR?
Dodáva, že stavby z celoplošných lepených panelov sú kvalitným a zdravým bývaním, pretože masívne drevo absorbuje zo vzduchu v obytných miestnostiach nadbytočnú vlhkosť. Neskôr, keď je vzduch suchší, vlhkosť sa opäť uvoľňuje, čo zabezpečuje optimálnu klímu vnútorného prostredia. Takýto dom, pri správnom návrhu difúzne otvorenej skladby stien s vhodným izolačným materiálom dokáže dýchať. Vďaka svojej mernej tepelnej kapacite a izolačným vlastnostiam dokážu tieto konštrukcie zabezpečiť tepelnú pohodu v zimnom období, ale aj počas letných horúčav. Drevovláknité izolácie zasa v letnom období bránia nadmernému prehriatiu budovy.
Výhodou sú: krátka doba výstavby, ľahká montáž a vysoká miera prefabrikácie
„Difúzne otvorené konštrukcie sú čoraz častejšie navrhované systémy pri realizácii drevostavieb. Výhodou sú: krátka doba výstavby, ľahká montáž a vysoká miera prefabrikácie, približne o 10 % viac obytnej plochy ako pri murovaných stavbách s rovnakými tepelno-technickými parametrami, nižšia hmotnosť ako majú betón a tehly, ekologická a trvalo udržateľná architektúra, pozitívna bilancia CO2, príjemná a zdravá klíma v interiéri, výborné protipožiarne vlastnosti, výborné statické vlastnosti, suchá výstavba“ uzatvára P. Jakubová.
Zdroj: www.mhouse.sk, Viac informácií o Dňoch drevostavieb: http://www.drevostavby-zsdsr.sk/
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...