OLED a fotobiotechnológie sú budúcnosťou svietenia

redakcia setri.sk

Dnešné domácnosti hromadne menia staré vláknové žiarovky za šetrné žiarivky a LED žiarovky. Technológie sa ale vyvíjajú neúprosnou rýchlosťou. Súčasné typy osvetlenia budeme za pár desaťročí – a možno aj skôr – meniť znova. Tentoraz zrejme za svetelné OLED panely alebo biologické lampy.

oled lampa zložená zo svietiacich panelov

Súčasná generácia šetrných žiariviek a LED žiaroviek dokázala zraziť spotrebu oproti tým starým o desiatky percent. Väčšina nevýhod, ktoré si s týmito technológiami bežne spájame, je už prekonaná: rozsvecuje sa behom okamihu, vydržia dlhšie a ponúkajú kvalitu svetla porovnateľnú alebo lepšiu než klasické žiarovky. Len tá cena klesá akosi pomaly.
Na peňaženky spotrebiteľov si už ale brúsia zuby zástupy ďalších technológií, ktoré sa pomaly sťahujú z laboratórií a výkresových dosiek inžinierov do obchodov. Jednou z nich sú OLED svetlá resp. svetelné panely. Už z názvu je zrejmé, že majú veľa spoločného s LED žiarovkami.

Svietiace OLED tapety

Hoci ide o podobnú technológiu, jej využitie je rozdielne. Zatiaľ čo klasické LED žiarovky slúžia ako bodové osvetlenie, organické LED diódy sú de facto povrchovým osvetlením. OLED svetlo je umelá hmota pripomínajúca list papiera tenkého asi 1,8 mm. Akonáhle ním prechádza elektrina, rozžiari sa.

OLED tapeta, zdroj: vuing.com

OLED tapeta, zdroj: vuing.com

Táto úžasná vlastnosť umožňuje využívať OLED pre úplne nové aplikácie. Už dnes sa OLED displeje využívajú napríklad v mobilných telefónoch (Samsung Galaxy S3, S4, HTC One S, Google Nexus a ďalšie), tabletoch, digitálnych fotoaparátoch a pomaly aj v plochých televízoroch. Zároveň je ale možné využiť OLED ako veľké svetelné povrchy. Vďaka tomu, že ide o tenký, ohybný a napríklad aj priehľadný materiál, dostávajú produktoví dizajnéri do rúk doslova novú hračku. Môžu tak navrhovať napríklad skrine, ktorých prirodzenou súčasťou je veľké povrchové osvetlenie.
Táto technológia ďalej umožňuje vymýšľať lampy neuveriteľných tvarov, prípadne sa OLED môže ako svetelná tapeta. Ohybné tenké pláty nesporne rýchlo nájdu uplatnenie aj v oblasti leteckého či automobilového priemyslu, v cyklistike a rade ďalších miest, kde doteraz využitie svetla bolo nemysliteľné. OLED môže byť dokonca aj priehľadné, takže sa dajú vymýšľať aj svietiace okná!

Výhoda OLED? Lacná výroba

Pre svoje charakteristiky pripomínajúce papier ponúka OLED osvetlenie jednu kľúčovú výhodu – lacnú výrobu. Tá totiž môže vyzerať podobne ako obrovské rotačné tlačiarenské stroje na výrobu novín, ktoré doslova „sekajú“ jedno vydanie za druhým.
Ďalšou kritickou výhodou je fakt, že OLED svetelné panely sa skladajú z organických látok. To znamená, že neobsahujú žiadne toxické látky. Jedná sa najmä o ortuť, ktorá je inak prítomná vo všetkých šetrných žiarivkách (a preto je nutné ich recyklovať a nevyhadzovať do smetného koša!).
Úplne nové možnosti spotrebičov a využitia OLED osvetlenie priemyselných priestorov a domácností začínajú ľudia ešte len objavovať. Dôvod je jednoduchý: dostupných produktov stále nie je dosť.

Zatiaľ len pre hotely

Medzi prvými, kto OLED osvetlenie ponúka, sú popredné firmy zamerané na osvetlenie ako OSRAM alebo Konica Minolta. Produkty sú však stále veľmi drahé, a tak si ich môžu dovoliť napríklad len dizajnovo zamerané firmy alebo hotely.
Množstvo zaujímavých noviniek možno ale očakávať na nadchádzajúcom veľtrhu svetla Lighting Japan Expo 2014, ktorý v polovici januára vypukne v krajine vychádzajúceho slnka. LED a OLED osvetlenie tam má už šiestym rokom svoju vlastnú špeciálnu sekciu.

Budúcnosť svietenia je organická

OLED je ale len začiatok organického vývoja budúcich technológií. Niektoré firmy už totiž experimentujú doslova so „živým“ osvetlením. Základom takýchto pokusov sú morské riasy, ktoré mnohí odborníci považujú za najdôležitejšie plodinu budúcnosti.
Z morských rias sa totiž dá ľahko vyrábať obrovské množstvo zdravých potravín, paliva alebo elektriny. Táto elektrina potom môže poháňať práve šetrné osvetlenia typu LED alebo OLED, ktoré rozžiaria váš domov alebo firemnú kanceláriu.
Biologické lampy dokonca už nie sú ani také sci-fi, ako by to na prvý pohľad mohlo vyzerať. Už v roku 2010 totiž takú „LATRO Lamp“ predstavil priemyselný dizajnér Mike Thompson.

zdroj: inhabitat.com, fotobiolampa, autor Mike Thompson

fotobiolampa, Mike Thompson

Zdroj: EkoBonus.cz

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...