Pasívne bytové domy na Slovensku

redakcia setri.sk

O prvom pasívnom bytovom dome na Slovensku, ktorým je Zelené átrium v Trnave sme písali prvý krát v polovici mája t. r. Zámerom tohto projektu bolo vytvoriť bytový dom s občianskou vybavenosťou v pasívnom štandarde a súčasne maximálne zohľadniť možné aspekty tvorby ekologickej výstavby od revitalizácie brownfieldu cez recykláciu až po zber dažďovej vody či obnoviteľné zdroje energie. Pasívne bytové domy na Slovensku zatiaľ nie sú bežnou záležitosťou. Prvé dve takéto stavby sú v Trnave a v Bratislave.

pasívne bytové domy

Bytový dom Zelené átrium je spojením rekonštruovanej budovy a novostavby. Rekonštrukcia sa týka bývalej budovy tlačiarní, pričom objekt nebol pamiatkovo chránený. Projekt Zelené átrium podporila spoločnosť Isover, divízia Saint-Gobain, ktorá finančne zabezpečila výpočet aj energetickú optimalizáciu výpočtovým programom PHPP (Passivhaus Projektierungs-Paket) a zároveň hodnotenie environmentálnou schémou LEED, vďaka čomu je tento projekt výnimočný nielen v slovenských podmienkach, ale aj v európskom priestore. Z hľadiska energetickej hospodárnosti bolo cieľom dosiahnuť pasívny štandard v oboch častiach budovy – v rekonštruovanej časti s hodnotou 25 kWh/m2 za rok a v novostavbe s hodnotou 15 kWh/m2 za rok.
pasívne bytové domy

Petržalské dvory

Projekt Petržalské dvory je umiestnený v bratislavskej mestskej časti Petržalka. Bytové jednotky sú v ultra nízkoenergetickom štandarde. Projekt na pozemku s veľkosťou 1 ha je súčasťou rozvoja územia s celkovou rozlohou viac ako 5 ha.
Požadovaným štandardom je dosiahnutie energetickej triedy A1, čo je v terminológii slovenských technických noriem práve kategória ultranízkoenergetických domov. Normalizovaná potreba tepla na vykurovanie je v zmysle metodiky energetickej certifikácie 8,4 kWh/(m2 .rok), globálny ukazovateľ – primárna energia – je 45,3 kWh/m2, čo je energetická trieda A1 (2 kWh nad A0 – budova s takmer nulovou potrebou energie).
V projekte sú navrhnuté pomerne progresívne prvky a zohľadnené princípy návrhu budov v pasívnom štandarde. Ide najmä o kvalitné izolačné trojsklá, elimináciu tepelných mostov, koncept vzduchotesnej roviny a predovšetkým koncept centrálneho vetrania s rekuperáciou. Pri stavbe tohto bytového domu sa v maximálne možnej miere využívali prírodné materiály. Tepelná izolácia stien je z minerálnej vlny s veľmi dobrými difúznymi vlastnosťami.
Obytná budova je navrhnutá tak, aby sa v maximálnej miere využilo denné svetlo, byty sú svetlé a priestranné. Dom využíva progresívny systém prípravy teplej vody a celý systém je napojený na vlastnú úpravňu vody.
Výstavba sa začala v roku 2013 a dnes je ukončená a skolaudovaná prvá časť stavby.
pasívne bytové domy

Pasívne bytové domy na Slovensku, aká je ich budúcnosť?

Doterajšie skúsenosti s integrovaným navrhovaním projektov pre pasívne bytové domy ako v zahraničí, tak i na Slovensku ukazujú, že využitie tohto prístupu prispieva ku kvalitnému návrhu, teda už na úrovni architektov a projektantov a zároveň aj k dosiahnutiu požadovaných energetických a environmentálnych cieľov. Integrované navrhovanie budov predstavuje metodiku návrhu budov s ohľadom na požiadavku dosiahnuť štandard budov s takmer nulovou spotrebou energie a požadované environmentálne ciele.
Veríme, že prvé pilotné projekty preukážu nový trend v oblasti navrhovania budov a svojou inovatívnosťou inšpirujú aj ďalšie stavebné spoločnosti a developerov.
Pripravené v spolupráci s Inštitútom pre energeticky pasívne domy ( IEPD ) www.iepd.sk
Viac na tému pasívnych domov si môžete prečítať aj tu:
https://www.setri.sk/prvy-pasivny-bytovy-dom-na-slovensku/
https://www.setri.sk/solarne-mesto-ktore-produkuje-styrikrat-viac-energie-ako-potrebuje/
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...