Poznáte prírodnú rezerváciu Vydrica v Bratislave?
Sústava chránených území na Slovensku sa vo februári 2022 rozrástla o lokalitu Vydrica, ktorá sa nachádza v katastrálnom území mesta Svätý Jur, bratislavských mestských častí Rača, Záhorská Bystrica a bratislavskej lokalite Vinohrady. V prekrásnej prírodnej rezervácii nájdu návštevníci biotopy európskeho významu.
Prírodná rezervácia Vydrica / Zdroj: Bratislavskykraj.sk
Na území Vydrice v minulosti platil druhý stupeň ochrany prírody. Aj napriek tomu, že sa stupeň ochrany zvýšil, návštevníci sa aj naďalej môžu pohybovať aj mimo vyznačených turistických chodníkov. Rovnako je stále povolené zbierať rastliny a ich plody pre vlastnú potrebu. Vjazd a pohyb cyklistov je možný po existujúcich cyklotrasách. Návštevníci bratislavského lesoparku sa tak nemusia obávať obmedzení a pokojne môžu lokalitu sa naďalej využívať na rekreáciu, opekanie, zber húb či šport. Vyhlásenie prírodnej rezervácie presadil minister životného prostredia Ján Budaj s cieľom ochraňovať na jej území biotopy a živočíchy európskeho a národného významu.
Unikátne biotopy medzinárodného významu
Územie prírodnej rezervácie Vydrica je vzácne pre svoje jaseňovo-jelšové podhorské lužné lesy, bukové a jedľovo-bukové kvetnaté lesy a kyslomilné bukové lesy. Tu majú svoj domov fúzač alpský, pásikavec, kováčik fialový, či rak riavový, ktoré zaraďujeme k živočíchom európskeho významu. Lokalita je charakteristická aj dubovo-hrabovými lesmi karpatskými, ktoré sú biotopom národného významu.
Minister životného prostredia Ján Budaj poukázal, že do Vydrice sa po niekoľkých rokoch vrátili vydry, ktoré tam boli pred pár rokmi vyhubené. „Útlm ťažby dreva priniesol ovocie. Záznamy z fotopasce mestských lesov dokazujú, že príroda sa vždy spamätá z našich zásahov,“ podotkol.
Ján Budaj v lokalite prírodnej rezervácie Vydrica / Zdroj: TASR
Podľa Jána Budaja Bratislava ukrýva vo svojich lesoch jedinečné prírodné bohatstvo. „Preto si ho musíme strážiť a chrániť. Najmä dnes, keď čelíme klimatickej kríze. Nedotknutú prírodu v Bratislave tak máme na dosah verejnou dopravou,“ podotkol minister životného prostredia.
Pozorovňa zvierat s nádherným výhľadom
Na trase medzi Račou a Mariankou sa návštevníci môžu tešiť aj na novovybudovanú pozorovňu zvierat „Vydrica“. Možno tam pozorovať daniele, muflóny, diviaky, líšky a bažanty. Pozorovňa má 13 štvorcových metrov a má aj striešku, ktorá chráni pred dažďom a snehom. Okrem zvierat môžu návštevníci pozorovať aj postupnú premenu lesa po veternej kalamite na prirodzený les. Pozorovňa je jedným z projektov Živé miesta, zameraných na Mestské lesy Bratislavy a obnovu verejných priestorov v hlavnom meste.
Pozorovňa zvierat Vydrica / Zdroj: TASR
Celková výmera prírodnej rezervácie je 483,49 hektárov. Jej územie bude rozdelené na dve zóny, pričom v zóne A (450,31 hektárov) bude platiť najprísnejší, piaty stupeň ochrany. V zóne B ( 33,18 hektárov) bude platiť štvrtý stupeň ochrany. Rezerváciu bude obklopovať veľké ochranné pásmo (97,75 hektárov) so štvrtým stupňom ochrany.
Zelená elektrina zo Slovenska
Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine
Tipy na udržateľné cestovanie Vám prinášame vďaka projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko. Ďakujeme!
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...