Stánku s občerstvením stačí solárna energia
Jedna z kategórií súťaže E.ON Energy Globe Award ČR 2014 nesie pomenovanie Kutil. O víťazstvo v tejto kategórii sa uchádza aj pán David Tauber z Plzne so svojím unikátnym projektom. Jeho klasický stánok s občerstvením je nezávislý od verejnej distribučnej elektrickej siete. Napája ho iba solárna energia prostredníctvom takzvanej ostrovnej elektrárne.
Na otázku organizátorov súťaže: „Prečo si myslíte, že by váš projekt mal vyhrať cenu Sympatie? Čím je váš projekt unikátny?“, majiteľ stánku David Tauber odpovedal:
„Pretože mi všetci hovorili, že to nejde niečo také zrealizovať. Môj projekt je unikátny tým, že sa jedná o prvý stánok v Čechách, ktorý funguje ako ostrovná elektráreň.“
Entuziazmus a odhodlanie stálo za vznikom tohto na prvý pohľad jednoduchého projektu. Stánok navrhol študent architektúry Ondřej Herlík a spoločne s Janom Vyškovským ho pripravili na výrobu a montáž. Nápad Davida Taubera umiestniť v Plzni stánok pre predaj regionálneho pečiva a zároveň vytvoriť niekoľko pracovných miest ich nadchol. Bude to stačiť aspoň na víťazstvo v kategórii Kutil?
Miestne produkty z miestnych zdrojov
Na stavbu stánku sa pán Tauber rozhodol použiť drevené panely z dreva, ktoré pochádza z miestnych lesov. Dosky boli vyrobené 50 km od Plzne. Ako izolácia boli použité drevovláknité dosky. Náter je prevedený ekologickou farbou s predlženou životnosťou. Kvalitné miestne pečivo je tak ponúkané v priestore, na stavbu ktorého boli využité miestne zdroje. V stánku napríklad nekúpite bežné pečivo ako v supermarkete, ale ide o miestnu produkciu malých kvalitných pekární s tradíciou.
Solárna energia ako zdroj
K aspektu miestnej podpory pridal David Tauber aj rozmer nezávislosti. Rozhodol sa vytvoriť ostrovný systém, ktorý by fungoval sebestačne a ekologicky. Fotovoltaický ostrovný systém sa nabíja z ôsmich fotovoltaických panelov umiestnených na streche stánku. Z týchto panelov sa dobíjajú batérie a z nich sa meničom dodáva 230 V pre napájanie spotrebičov, ako je napríklad kávovar. Skvelá fair trade káva sa tak ku klientom dostáva vždy čerstvá a je za tým iba slnečná energia.
Batérie sú trakčné olovené s možnosťou doplňovania destilovanej vody a o ich nabíjanie sa starajú dva MPPT regulátory. V stánku je ako záložný zdroj umiestnená elektrocentrála, ktorú ale za dva roky prevádzky nebolo potrebné použiť. Je pripravená pre každý prípad.
Stánok na pečivo a dobroty je v súčasnej dobe umiestnený v Plzni na rohu Gerskej a Študentskej ulice. Jeho unikátnosť spočíva v nezávislosti od elektrickej siete, vďaka čomu ho možno kedykoľvek kamkoľvek presťahovať.
ČÍTAJTE TIEŽ O ĎALŠÍCH NOMINOVANÝCH PROJEKTOCH:
Škoda Perun je elektrobus s víťaznými ambíciami
Získa inscenácia Blackout energetického Oscara?
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...