Štúdia potvrdzuje výrazné klimatické zmeny a ďalšie otepľovanie. Čo nás čaká?

Lukas P.

Svetová meteorologická organizácia (WMO) potvrdila, že rok 2015 bol rekordne najteplejším rokom a ako ukazuje štúdia, horúce letá od roku 2000 pravdepodobne neboli náhodné. Aké klimatické zmeny to prinesie?

klimatické zmeny

Človekom spôsobené zmeny klímy sa spájajú s problémami ako vlny horúčav, sucho a požiare.

Prebiehajúce klimatické zmeny nespôsobuje príroda ale človek

Rekordný reťazec horúcich rokov od roku 2000 je takmer určite znakom človekom spôsobeného globálneho otepľovania a ďalších klimatických zmien. Šanca, že oteplenie bolo spôsobené náhodnými prírodnými výkyvmi je mizivá, ukazuje nedávna štúdia.

Vlaňajší rok bol najteplejší odkedy sa údaje začai zaznamenávať ešte v  19. storočí. Takmer všetci vedci to kladú za vinu skleníkovým plynom zo spaľovaniu fosílnych palív.

“ Je veľmi nepravdepodobné, že sa nedávno zaznamenané rekordné teploty objavili bez ľuďmi zapríčineného globálneho otepľovania,“ uviedol americký tím odborníkov v časopise Scientific Reports.

Než boli publikované teplotné údaje za rok 2015 odhadovala sa pravdepodobnosť, že teplotné rekordy boli náhodné a bez ľudského vplyvu na 1 : 770 a 1 : 10 000.

Hlavný autor štúdie Michael Mann, profesor meteorológie na Pennsylvania State University uviedol, že počítačové simulácie tejto skupiny dát vrátane údajov z roku 2015 zvýšili túto pravdepodobnosť  na rozpätie 1: 1 250 až 1 : 13 000. Ďalej uviedol, že „Zmena klímy je reálna, spôsobil ju necitlivou činnosťou človek  – vidíme sa to diať vonku pred našimi očami.“

Dr. Michael E. Mann

„Prirodzené klimatické zmeny jednoducho nedokážu vysvetliť globálne teplotné rekordy, ale človekom spôsobené globálne otepľovanie to dokáže,“ píše vo vyhlásení  Stefan Rahmstorf z  Potsdam Institute of Climate Impact, ktorý je spoluautorom štúdie.

Vedci sa snažili zhodnotiť aj faktory prelievania teplôt z jedeného teplého roku do ďalšieho a to, že teploty v jednotlivých rokoch sú takmer totožné, čo robí radenie dát do vývojových postupností komplikovaným.

Konferencia o klimatických zmenách v Paríži

Minulý mesiac (december 2015) na summite v Paríži bola schválená za účasti takmer 190 národov sveta  dohoda dôraznejšie presadzujúca posun od fosílnych palív k čistejšej energii. Jedná sa predovšetkým o slnečné a veterné zdroje energie. Žiaľ neboli schvalené žiadne sankcie pre krajiny odmitajúce zníženie emisií.

Medzí prírodné príčiny variability klímy patria zmeny pri slnečných erupciách alebo sopečné erupcie, ako napr. táto erupcia Etny v decembri 2015, ktorá zatienila slnečné žiarenie. Ale je veľmi nepravdepodobné, že by to stačilo na vysvetlenie nedávnych globálnych záznamov tepôt, hovoria vedci.

klimatické zmeny

Etna 2015

Svetová meteorologická organizácia OSN (WMO) potvrdila americké a britské údaje o tom, že rok 2015 bol zďaleka najteplejším a poznamenali, že silný uragán El Nino zohrial povrch Tichého oceánu, takže opäť prišlo k otepleniu klímy.

„Sila El Nino bude síce slabnúť v nasledujúcich mesiacoch, ale dopady ľuďmi vyvolaných klimatických zmien nás budú sprevádzať po mnoho desaťročí,“ povedal generálny tajomník WMO Petteri Taal.

Zdroj: http://www.nature.com/articles/srep19831

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...