Tesla spustila predaj strešných krytín Solarglass Roof
Škridle Solarglass Roof by mali podľa výrobcu poskytnúť najnižšiu cenu za Watt, ktorá je porovnateľná s cenou za bežný strešný solárny panel.
Tretia verzia Solarglass Roof
Tesla začala s predajom najnovšej, tretej verzie strešnej krytiny s názvom Solarglass Roof. Do nového produktu boli zaintegrované viaceré vylepšenia a škridle, ktoré sú o niečo väčšie než ich predchodcovia, by mali produkovať energiu za nižšiu cenu, pričom ich inštalácia je jednoduchšia a najmä rýchlejšia. Cieľom vývoja novej verzie bolo vylepšenie nedostatkov predchádzajúcich verzií a to dosiahli prostredníctvom zväčšenia škridle, zvýšenia energetickej hustoty, dramatickým znížením potrebných súčiastok, znížením počtu krokov vo výrobe, či zmeny niektorých použitých materiálov.
Solarglass Roof a vylepšenia
Takmer všetky spomínané zmeny umožnila hlavne nová veľkosť Solarglass Roof. Predošlá verzia mala rozmery 35 x 22 cm a z výroby sa vyvážala v balení po troch kusoch tzv. PV modulov. Každý PV modul vyžadoval na spojenie troch škridiel dokopy špeciálny hardvér, ktorý zabezpečil, aby boli pevne prepojené a odolné vode a vlhkosti. Nové škridle sú s rozmermi 114 x 38 cm výrazne väčšie. Nielenže tak efektívne nahradia prepojené PV moduly z verzie 2, ale ich šírka sa oproti predošlým verziám zvýšila o viac než 65%. Nová veľkosť teda zníži počet jednotiek, ktoré sa musia nainštalovať a zároveň znižuje významné percento vnútorných komponentov v každej z PV modulov z druhej verzie. To by malo viesť k lepšej spoľahlivosti a jednoduchšej inštalácii.
Nový prístup
Tesla so spustením novej strešnej krytiny zároveň výrazne zmenila prístup, keďže plánuje sprístupniť inštalácie Solarglass Roof aj tradičným spoločnostiam, ktoré inštalujú strechy. Chce tak zvýšiť celkový nainštalovaný výkon a vyhnúť sa monopolnému postaveniu. Vďaka tomu by mala Tesla dosiahnuť rýchlejšiu výrobu, čo ale môže spôsobiť problémy s kvalitou. Podobne ako pri iných riešeniach od Tesly, toto by mal byť iba začiatok. Výrobca sa teraz zameriava na čas, potrebný na inštaláciu a ultimátnym cieľom je inštalácia, ktorá zaberie menej času než nainštalovanie jediného strešného šindľa, čo je menej než 8 hodín. Cena takejto novej strechy podľa kalkulácií výrobcu vychádza pre rodinný dom s rozlohou asi 185 m² so strešnou krytinou s výkonom 10 kW (ak sa zoberú do úvahy vládne dotácie) asi 34-tisíc amerických dolárov (takmer 31-tisíc eur).
Zdroj:
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...