Veterná mikroturbína vám môže dobíjať mobil
Veterný mlyn vo veľkosti desatín milimetrov dokáže generovať elektrickú energiu. Veterná mikroturbína môže v blízkej budúcnosti slúžiť na nabíjanie mobilných telefónov a iných technologických zariadení.
Vyvinuli ju výskumníci z University of Texas v Arlingtone.
Pokroky v oblasti veternej energetiky sú za posledné dve desaťročia značné, veď výkon veterných turbín sa od roku 1990 zvýšil desaťnásobne. Aj experimenty s presunom do mikrosveta by sa asi dali očakávať, no nová veterná mikroturbína je v mnohých ohľadoch až prekvapujúco unikátna.
Veterná mikroturbína je naozaj mikro
Výskumný tím – profesor elektrotechniky J.-C. Chiao a jeho spolupracovníčka Dr. Smitha Rao dokázali mikroturbínu „zmenšiť“ na šírku 1,8 mm. Pri výške podstavca, na ktorej je umiestnený rotor, sa konštruktéri dostali na 2 mm. Hrúbka celého zariadenia je dokonca nepatrných 100 mikrometrov, čo je zhruba ako ľudský vlas.
Pri týchto rozmeroch by asi každý očakával, že veterná mikroturbína bude krehká a jej využitie v praxi bude absolútne nemožné. Aj v tomto smere sa však preukázala unikátnosť zariadenia. Ani silnejší vietor ani neopatrný dotyk, či náraz by „turbínke“ ublížiť nemali. Veterná mikroturbína je vyrobená zo zliatiny niklu a je dostatočne pružná, aby odolala.
Výkon sa zatiaľ odhaduje
Pri zverejňovaní výkonu sa zatiaľ nikto z výskumného tímu nevyjadril konkrétne. Podľa predbežných odhadov magazínu gizmag.com by tisíc takýchto mikroturbín (na iPhone 4 sa ich zmestí 2040) dokázalo vyrobiť 5 – 10 Wh elektrickej energie. To je približne množstvo, ktoré spotrebujú dnešné batérie, a to by pritom stačilo mobil vystaviť vetru alebo ho jednoducho nabíjať mávaním vo vetre.
Autori nápadu nie sú zrejme jediní, ktorí veria v jeho ďalšie uplatnenie. Práca zaujala aj predstaviteľov taiwanskej spoločnosti WinMEMS Technologies, ktorá sa zaoberá mikromechanickými tzv. MEMS zariadeniami. Podľa slov Smithy Rao spoločnosť presvedčilo krátke demo video, na ktorom je zachytená veterná mikroturbína v akcii.
V prospech spustenia komerčnej výroby hovorí aj fakt, že veterné mikroturbíny môžu byť vyrábané vo veľkých množstvách a výrobné náklady na výrobu jedného zariadenia by tak mali byť rovnaké ako výroba stoviek či tisícov z toho istého plátku suroviny.
Okrem nabíjania mobilov sa veterná mikroturbína bude dať využiť aj pri zariadeniach, ktoré až toľko energie nespotrebujú. Moderná mikroelektronika dnes umožňuje umiestniť rôzne čidlá a senzory, kamkoľvek je to potrebné. Využívajú ich napríklad mostné konštrukcie na kontrolu vibrácií alebo štruktúry. A práve napojenie senzorov na zdroj energie býva často problém.
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...