Všetkých 67-tisíc taxíkov v Pekingu nahradia elektromobily
Čína sa snaží bojovať so znečistením ovzdušia vo svojom hlavnom meste a preto všetky taxíky v tomto meste nahradia elektromobily.
Zlepšia elektromobily kritickú situáciu?
Čínske hlavné mesto Peking je dlhodobo známe znečistením ovzdušia spôsobeného najmä smogom. V meste premáva takmer 70-tisíc taxíkov, ktoré sú nekvalitné a neudržiavané a každodenne vypúšťajú do ovzdušia tony oxidu uhličitého. Mesto je tak veľmi zamorené smogom, že začiatkom tohto roka museli v metropole Tianjin, ktorá sa nachádza neďaleko Pekingu, zrušiť viac než 200 letov. Viditeľnosť bola kvôli smogu taká zlá, že boli uzavreté časti diaľnice a niektoré autobusové linky vôbec nepremávali. Teraz však čínska vláda prichádza s novým plánom, ako túto situáciu zlepšiť. Všetky taxíky v hlavnom meste, ktorých väčšina bola doteraz poháňaná fosilnými palivami, teraz nahradia elektromobily.
Boj so znečisteným ovzduším
Čína si problémy so znečistením ovzdušia samozrejme uvedomuje a spustila už program pre súkromné osoby, v rámci ktorého podporuje a vyzýva obyvateľov ku kúpe tzv. vozidiel nových energií- hybridov, zásuvkových hybridov a batériových modelov. Teraz sa však vláda zamerala na taxíky, ktorých je v hlavnom meste 67-tisíc. Všetky by mali postupne nahradiť elektromobily, ale zmena môže trvať aj celú dekádu. Celý projekt by mal taxislužby stáť asi 1,3 miliardy dolárov (asi 1,2 miliard eur) s tým, že cena základného modelu auta sa teraz pohybuje okolo 10-tisíc dolárov a elektrický model by al stáť raz toľko. Každý nový taxík v Pekingu bude odteraz povinne poháňaný elektrickou energiou.
Elektromobily spôsobia nové problémy
Je očividné, že stav ovzdušia v Číne treba riešiť a tento projekt je krok správnym smerom. Elektromobily v takomto veľkom množstve však môžu priniesť aj neočakávané problémy. Keď sa totiž v roku 2014 objavilo v uliciach Pekingu 200 elektrických taxíkov, vodiči sa sťažovali na čakanie v radách na nabíjanie, ktoré trvali až 6 hodín. Čína teda bude musieť výrazne zlepšiť infraštruktúru nabíjacích staníc, aby sa tento projekt stal úspešným a skutočne zmenil kritickú situáciu najmä v Pekingu, ale aj celej krajine. Podľa štúdie z roku 2015 totiž má znečistenie ovzdušia v Číne na svedomí 4-tisíc životov každý deň.
Zdroj:
http://mashable.com
https://cleantechnica.com
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...