Vzduchotesnosť budovy a správne vetranie vedie k maximálnym úsporám
Kvalita ovzdušia vo vnútri budovy je dnes pre jej užívateľov dôležitým meradlom komfortu. Dosiahnutie optimálnej kvality ovzdušia vyžaduje regulovaný systém vetrania vzduchu v interiéri, často v kombinácii s rekuperáciou tepla. Typické krátke, nepravidelné vetranie pomocou okien a dverí je zriedka adekvátne.
V budove môže vzduch prúdiť cez trhliny a špáry, je to nekontrolované prúdenie, do značnej miery závisí od poveternostných vplyvov, od smeru a rýchlosti vetra. Efektívne regulovaná vnútorná výmena vzduchu môže byť dosiahnutá iba v prípade, že plášť budovy je vzduchotesný. Preto je veľmi dôležité dbať na to, aby pri renovácii existujúcej budovy alebo pri výstavbe novej bol plášť budovy vzduchotesný.
Prečo je vzduchotesnosť dôležitá
Ak je konštrukcia vzduchotesná, teplý vzduch ostáva v miestnosti a studený vonkajší vzduch neprenikne dnu. Eliminácia nepríjemného prúdenia vzduchu umožňuje väčší komfort bývania a zvyšuje energetickú účinnosť, čo vedie k nižším nákladom na vykurovanie. Vzduchotesnosť tiež chráni konštrukciu pred poškodením, pomáha udržať jej vzhľad a predlžuje životnosť budovy.
Energetická účinnosť a regulované vetranie
Smerovanie k vyššej energetickej účinnosti vedie k tepelne a ekonomicky optimalizovaným stavbám, podobným tým, ktoré sú definované v štandarde pasívneho domu. Zvýšenie tepelnej integrity stavby môže znížiť tepelné straty obvodového plášťa budovy s presnosťou na desatinu konvenčného domu. Zásadný krok smerom k vyššej energetickej účinnosti je optimalizácia privádzaného čerstvého vzduchu do objektu prostredníctvom regulovaného vetrania vzduchu, najčastejšie v kombinácii s rekuperáciou tepla. To si zvyčajne vyžaduje vzduchotesný obvodový plášť budovy bez nekontrolovanej a nežiaducej výmeny vzduchu cez škáry a trhliny. Medzi rokmi 1998 – 2002 sa náklady na energiu aj napriek krátkodobým výkyvom takmer zdvojnásobili. Dlhodobou prognózou je ďalšie zvyšovanie cien energií, výpadky a nepravidelnosť dodávok. Zvýšená tepelná kvalita a vzduchotesnosť stavieb budú zohrávať významnú úlohu v budúcnosti. Nekontrolované a nežiaduce prúdenie vzduchu môže mať výrazný vplyv na vykurovanie, ktoré sa môže zvýšiť až o 20 kWh/m2a (kilowatt hodín na meter štvorcový za rok). Na porovnanie, multi-komfortný dom (štandard pasívneho domu) nevyžaduje na vykurovanie viac ako 15 kWh/m2a.
Porovnanie mernej potreby tepla na vykurovanie:
Ochrana konštrukčných prvkov
Netesnosti sú potenciálnou príčinou poškodenia objektov. Keď vlhký, teplý vzduch prúdi z interiéru cez medzery a praskliny do chladnejších častí, vodné pary, ktoré obsahuje, môžu kondenzovať. Táto kondenzácia vytvára ideálne prostredie na vznik plesní a iných húb. Poškodenie materiálu môže vzniknúť na miestach s veľkými únikmi. Keď vlhkosť prenikne do izolačného materiálu, jeho izolačné vlastnosti môžu byť až šesťnásobne znížené v porovnaní s izoláciou v suchom stave. Toto zníženie tepelnej účinnosti v konštrukcii vedie k ďalšiemu hromadeniu vlhkosti, ktoré dáva do pohybu reťazovú reakciu vedúcu k vážnemu poškodeniu. Vzduchotesný plášť budovy bez netesností zabraňuje tomuto procesu a napomáha k predlžovaniu jej životnosti.
Rozšírený mýtus: „dýchanie budovy“
Mýtus o „dýchaní budovy“ je bohužiaľ stále medzi laikmi veľmi rozšírený. Stavebná fyzika a praktické skúsenosti už dlho ukazujú závažné následky tohto omylu. Normálna výmena vzduchu medzi interiérom a exteriérom cez nepriehľadné (netransparentné) stavebné prvky – steny, podlahy a stropy – nemôže poskytnúť dostatočný prísun čerstvého vzduchu, preto miestnosti musia byť riadne vetrané. K vyrovnávaniu vlhkosti zvyčajne dochádza v prvých 8 – 13 mm z interiérovej strany. Tento proces je citeľný najmä v omietke, sadrokartóne a drevných obkladoch, čo vysvetľuje, prečo sa tieto materiály už dlhodobo používajú v interiéroch.
Správne vetranie
Najlepším riešením je riadené vetranie. Ak toto nie je k dispozícii, priestory sa musia vetrať pomocou okien a dverí. Počas dňa je všeobecne najlepším spôsobom „plné vetranie“, kedy okná a dvere sú úplne otvorené v intervaloch po dobu niekoľkých minút. Zaisťuje to potrebnú výmenu a prísun čerstvého vzduchu do miestnosti.
Mohlo by vás zaujímať: Správne vetranie v zime vám pomôže vyhnúť sa problémom
Zdroj: isover.sk
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...