Zabráni klimatizácia prehrievaniu interiéru?
Nie tak celkom. Klimatizácia nám pochopiteľne dokáže na nevyhnutný čas priestor ochladiť, aj to na úkor vyššej spotreby elektrickej energie. Počas leta je byt alebo dom prehriaty minimálne na 30°C, čo je realita letných dní, zvlášť pri bytoch v panelových domoch. Ak vlastníte byt v takomto bytovom dome, mali by ste vedieť, že vyviesť otvor pre klimatizáciu cez murivo a zateplenie nie je až také jednoduché.
Vyžaduje totiž špeciálnu montáž. Zariadenie umiestnené v byte obsahuje chladič s ventilátorom a filter vzduchu. S vonkajšou časťou, ktorú tvorí kompresor, ventilátor a kondenzátor, musí byť spojené potrubím.
Pripravte sa na horúce leto
Klimatizácie len za 1 € denne. Zobraziť klimatizácie od ZSE
Čo v prípade prehrievania fasády?
V ostatných rokoch začali poprední európsky výrobcovia fasádnych povrchových úprav používať hraničné hodnoty, tzv. koeficient svetelnej odrazivosti, označovaný najčastejšie ako HBW (z nemeckého Hellbezugswert), čiže podiel odrazeného svetla na celkovom svetelnom žiarení dopadajúcom na fasádu a to hlavne z dôvodu prevencie prílišného prehrievania fasády (v dôsledku použitia tmavých odtieňov).
Doteraz používaný koeficient HBW však nezohľadňuje fakt, že reálne slnečné žiarenie, ktoré dopadá na fasádu, obsahuje okrem viditeľného svetla aj neviditeľné UV žiarenie a tiež infračervené žiarenie, ktoré tvorí takmer 60 % energie dopadajúceho slnečného žiarenia. Začalo sa teda merať celé slnečné spektrum a pracovať na zvýšení odrazivosti, najmä v infračervenej časti žiarenia. Výsledkom je zavedenie nového koeficientu TSR (Total Solar Reflectance = celková slnečná odrazivosť).
Klimatizácia nemusí byť nutná
Zavedenie nových tzv. „Cool pigments“ prispelo výrazne k zvýšeniu bezpečnosti a funkčnosti zateplených fasád, najmä pri použití tmavých a sýtych odtieňov, čo v minulosti nebolo možné práve pre prílišné prehrievanie povrchu. V praxi to znamená menšie namáhanie oslnených plôch vysokou teplotou, dlhšiu životnosť a zároveň väčšiu bezpečnosť v prípade všetkých tepelnoizolačných systémov bez ohľadu na výber farebného odtieňa.
Povrchová teplota zateplenej fasády môže byť vďaka novým pigmentom (pri rovnakom farebnom odtieni) až o 10 °C nižšia ako pri použití klasických pigmentov. Nový koncept platí pre všetky materiálové bázy tenkovrstvových omietok a fasádnych farieb v ponuke Baumit. Funkčnosť systémov je samozrejme garantovaná iba pri použití kompletného Baumit tepelnoizolačného systému.
Ďalšia nemecká spoločnosť Bioni GmbH prišla na trh s fasádnou farbou Bioni Perform, klasifikovaná ako „Cool Paint“, ktorá má vynikajúce tepelno-deformačné vlastnosti (až do 93%) v kombinácii s jej nízkou tepelnou vodivosťou vedie k nižšiemu prenosu tepla zvonku do vnútra a znižuje úroveň tepla vo vnútri budovy. Tým sa zmenší potreba používania klimatizácia alebo chladenia či už v domácnosti alebo všeobecne v budovách. Reálne znižuje tepelné zaťaženie budovy.
Vlhkosť môže migrovať zo steny, pričom dažďová voda a vlhkosť vzduchu sú v rovnakom čase z povrchu odpudzované. Zvyčajné škody, ktoré sú spôsobené vlhkosťou v tomto prípade nevznikajú. Navyše táto farba obsahuje nano častice striebra, vďaka čomu náter účinne a trvalo zabraňuje rastu rias a húb a to aj bez použitia konvenčných fungicídov a konzervačných látok.
Ešte pre stavbou alebo zateplením rodinného či bytového domu je potrebné fasádny systém vrátane zateplenia a farby navrhnúť tak, aby sa zabránilo prehrievaniu samotnej fasády, ale aj interiéru. Dobre navrhnutá izolácia a vhodne vybraná fasádna farba, alebo omietka zabráni nadmernému prehrievaniu a dokáže zabezpečiť, aby bola v interiéri príjemná klíma.
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...