Zateplenie: základné tipy, ako a čím zatepliť fasádu

Lukas P.

Dobré zateplenie znamená správne zvolený materiál, ktorý prinesie zásadnú úsporu energií pri vykurovaní, tak aj pri klimatizovaní interiéru budovy.

Zateplenie fasady

Staviate rodinný dom alebo sa chystáte na rekonštrukciu toho súčasného? Potom iste zvažujete, akým spôsobom zatepliť jeho fasáduVhodným a správne vykonaným zateplením dokážete ušetriť až 30 % nákladov, čo je nezanedbateľná suma.

Zateplenie fasády môžete vykonať dvoma základnými spôsobmi

Prvým z nich je kontaktné zateplenie fasády a druhým zateplenie odvetranej fasády. Častejšie používanou metódou zateplenia je kontaktné zateplenie fasády, pretože je jednoduchšia a časovo aj finančne menej náročná. Odvetraná fasáda má zase lepšie predpoklady zabraňovať prehrievaniu fasády a má o niečo lepšiu zvukovú izoláciu,

Kontaktné zateplenie fasády

Pri tomto spôsobe zateplenia sa ako izolant používa minerálna vata alebo penový polystyrén. Vybraný materiál je napevno prichytený priamo na existujúcu fasádu.

Vata vs. polystyrén
Výhodou minerálnej vaty pred fasádnym polystyrénom je väčšia protipožiarna odolnosť. Zaujímavosťou je, že skôr sa ako prednosť minerálnej vaty uvádzala aj jej lepšia tepelnoizolačná účinnosť v porovnaní s fasádnym polystyrénom. Dnes ale tento rozdiel vymazáva tzv. sivý polystyrén, čiže grafitový polystyrén, ktorý má ešte lepšie tepelné vlastnosti než bežné minerálne fasádne vaty.

Skôr ako začnete zatepľovať
Predtým, než sa vrhnete na samotné zateplenie fasády, pripravte zodpovedajúcu kvalitu podkladu. Pred realizáciou kontaktného zateplenia musí byť podklad suchý a čistý. Ubezpečte sa, že je zbavený všetkých, hoci aj nepatrných častí, starej fasády. Po očistení podkladu vykonajte penetráciu povrchu. Dôvodom je lepšie priľnutie podkladovej a lepiacej vrstvy. Potom už môžete realizovať samotnú montáž fasádneho polystyrénu či minerálnej vaty.

Montáž zakladacích soklových líšt
Prvým krokom kontaktného zateplenia fasády je montáž zakladacích soklových líšt, do ktorých vložíte izolačné dosky. Izolačné dosky lepte na terče pomocou stierkového tmelu a postupujte vždy odspodu hore. Izolačné fasádne dosky by ste mali dávať na väzbu, rovnako ako napríklad tehly. Dosky následne ukotvite pomocou tanierových hmoždiniek s plastovým tŕňom. Na jeden meter štvorcový použite aspoň 4 hmoždinky, ideálne však viac. Na rohy fasády použite rohové lišty s perlinkou, ktorá rohy spevní a ochráni ich pred prípadným poškodením.

Prestierkovanie

Prestierkovanie vykonáte stierkovým tmelom. Stierkovanie vykonávajte zhora nadol v niekoľkých vrstvách. Pamätajte, že celková hrúbka stierky musí dosahovať aspoň 3 až 5 milimetrov. Do stierkového tmelu vložte perlinku a tmelom ju prekryte, ideálne  hrúbkou 10 cm. Akonáhle vyschne stierková vrstva, môžete zahájiť aplikáciu omietky.

Aplikácia omietky
Prvým krokom je nanesenie penetračných prostriedkov pod omietku na stierkovú vrstvu. Vďaka tomuto sa zvýši priľnavosť a zároveň zníži nasiakavosť podkladu. Po penetrácii zatmeľte škáry okolo stavebných výplní ako sú napríklad okná a dvere. Odporúčam použiť pružný akrylátový tmel. Posledným krokom je nanesenie finálnej omietky.

Odvetraná fasáda
Základom odvetranej fasády je vzduchová medzera medzi tepelnou izoláciou a obvodovej steny domu. Prúdenie vzduchu cez vzduchovú medzeru zabraňuje vlhnutiu stien a prehrievaniu fasády. Systém odvetranej fasády sa skladá z nosného roštu, vzduchovej odvetrávanej medzery, samotného izolantu a obloženia. Izolačným materiálom je minerálna vata v tvare dosiek. Ako obloženie sa často používajú OSB dosky alebo rôzne fasádne dosky z betónu, keramiky, dreva ale napríklad aj kovu. Pretože ide o suchý proces, odvetrané zateplenie fasády môžete aplikovať aj v zimnom období.

Zdroj: hornbach

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...