Zuzana Dutková – Udržateľnosť je zábavná
Trápila ju ľudská márnivosť a konzum. Aj preto založila Platformu udržateľnosti, začala šiť látkové vrecúška na nákupy v bezobalových obchodoch, organizovať bratislavské SWAPY a verejné diskusie o udržateľnej móde a životnom štýle. O vedomých rozhodnutiach nám porozprávala life koučka Zuzana Dutková, jedna zo zakladateliek úspešnej iniciatívy „Klíma ťa potrebuje“ a spoluautorka podcastu o pomalej móde Fashion Session.
Zuzka priznáva, že vo svojom živote sa cítila často stratená a prešla si rôznymi čudnými profesiami. Keď sa pokúšala prísť na to, čo by ju v živote mohlo napĺňať, začala si voľné chvíle vypĺnať šitím. Jej víziou bolo vytvoriť si originálny kapsulový šatník, v ktorom by mala len vlastné handmade kúsky. Zároveň dúfala, že takýmto spôsobom ušetrí na oblečení z reťazcov s rýchlou módou. Prvá návšteva galantérie ju presvedčila o opaku. „Zistila som, že nakupovať nové látky vyjde drahšie, ako keď si kúpite oblečenie v obchode. V tom čase začal medzi módnymi tvorcami rezonovať termín upcyklácia. Ide o opätovné využívanie materiálov alebo hotových módnych kúskov, ktoré pretvoríte do niečoho nového,“ vysvetľuje Zuzka. Záclony Zuzkinej babky dostali nový účel a vďaka upcyklácii sa z nich stali vrečúška na nakupovanie v bezobalových obchodoch. Po niekoľkých týždňoch experimentovania so strihom a materiálmi vznikla Zuzkina značka Dutka, ktorá ponúkala alternativu k plastovým taškám na nakupovanie. „Keď som odchádzala z práce a povedala som mojej vtedajšej manažérke, že idem šiť vrecká na nákupy zo záclon, neveriacky sa na mňa pozrela a uistila ma, že sa do práce môžem kedykoľvek vrátiť,“ spomína s úsmevom na svoje podnikateľské začiatky. Kontakt s komunitou ľudí, pre ktorých sa stala udržateľnosť a spoločenská angažovanosť každodennou agendou, ju inšpiroval k založeniu Platformy udržateľnosti. „Tým že som pracovala s textíliami, prirodzene ma začalo zaujímať, kto naše oblečenie vyrába a prečo je tak veľmi lacné. Zároveň som cítila potrebu podeliť sa o moje poznatky aj s ostatnými ľuďmi. Chcela som im na mojom životnom príbehu ukázať, že aj nákupná maniačka sa môže zmeniť. Pri troche snahy dokážeme do našej každodennosti vniesť udržateľnosť, ale aj zodpovednosť voči sebe a ostatným,“ dodáva Zuzka.
SWAPOVANIE šetrí prírodu a je zábavné
Vďaka svojej povahe dychtivého inovátora sa Zuzka pustila aj do organizovania bratislavských SWAPOV. Tento netradičný výmenný obchod je vo svete už niekoľko rokov veľmi dobre etablovaný, ale na Slovensku si na svoje uvedenie musel počkať. „Nie je to žiadna raketová veda, ani som ho nevymyslela, ale ide o to, že je to verejná akcia, na ktorú rôzni ľudia prinesú oblečenie, ktoré doma nenosia. Takéto nechcené oblečenie v dobrom stave si navzájom vymieňajú, čím podporujeme princíp cirkulárnej ekonomiky a odďaľujeme ten moment, kedy by sa takýto odev dostal na skládku alebo do spaľovne.“ Vedľajším javom swapovania je podľa Zuzky aj to, že ľudia strácajú potrebu kupovať si nové oblečenie. Napriek tomu ju opätovne zaráža fakt, že ľudia sú schopní na jeden swap priniesť aj 1,5 tony dobre vyzerajúceho oblečenia. „Teším sa, že aj takéto enormné množstvá oblečenia sa nám darí dobre povymienať. Nových majiteľov si dokáže nájsť až 80 % kúskov a tých zvyšných 200-300 kg textílií odovzdávame na recykláciu alebo ďalšie spracovanie,“ vysvetľuje postup, akým za zbavujú textilného odpadu. Ani swapovanie však nebolo Zuzkinou konečnou destináciou. Počas pandémie sa zo dňa na deň musela organizovania výmeny oblečenia nedoprovoľne vzdať.
Zelená elektrina zo Slovenska
Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine
Výzva akceptovaná: zúročiť skúsenosti a pomôcť ostatným
Prijať novú skutočnosť pre ňu nebolo jednoduché, ale nútené voľno sa rozhodla použiť na osobný rast a sebarozvoj. Uvedomila si, aké prínosné pre ňu boli sedenia s jej life koučkou, našla si kurz life koučingu a s plnou vervou sa pustila do vzdelávania. „Life koučing vnímam ako ďalší krok v mojej životnej ceste a zároveň cítim, ako veľmi mi life koučing pri chápaní udržateľnosti pomáha.“ So svojimi klientmi často rieši problémy so sebahodnotou alebo ich plány do budúcnosti. Je povzbudzujúce, že jej klienti túžia robiť niečo, čo bude prospešné pre druhých ľudí. „Veľakrát sa utvrdzujem v tom, že ľudia majú záujem si navzájom pomáhať a robiť veci, aby sa nám tu žilo lepšie. Možno tú pozitívnu zmenu ešte necítime, ale ja rozhodne vnímam jej obrysy.“ Hoci v médiách dominujú negatívne správy, na ktoré oveľa intenzívnejšie reaguje aj naše podvedomie, nemali by sme sa nechať obrať o zdravý optimizmus. Podľa Zuzky je najlepší recept zastaviť sa a zamyslieť sa nad tým, aký majú na nás negatívne informácie vplyv. „Ak na nás pôsobia motivujúco, pretože s danou situáciou chceme niečo robiť, je to dobré znamenie. V prípade, že nás negatívne správy frustrujú, musíme ich začať selektovať, zobrať si z nich len to motivujúce a žiť vlastný život,“ radí. Ako hlavný nedostatok tejto doby vníma našu stratu schopnosti užívať si život. Verí, že každý z nás má pod kontrolou, ako reaguje na javy, ktoré sa okolo nás dejú. „Mne sa najviac osvedčuje reagovať na negatívne správy tak, aby mne bolo dobre a aby som nemusela ísť večer spať so zlou náladou. Ak sa na niečo hneváme alebo je nám z niektorých vecí smutno, sú to len naše emócie, s ktorými sa musíme naučiť pracovať.“
Pretavme negatívne emócie do pozitívnej akcie
Za kolektívnou apatiou robiť veci inak, musíme hľadať ľudskú nedôverčivosť. Každý z nás dokáže zmeniť minimálne svoj život a návyky svojej rodiny a okolia. Napriek tomu stále nedôverujeme svojej sile a máme pocit, že malé ktory jednotlivcov nemôžu vyriešiť celospoločenské problémy. Zuzka tomuto fenoménu „kolektívnej apatie“ nerozumie a ponúka jednoduchý návod, ako získať vo svojich dennodenných rozhodnutiach väčšiu sebadôveru. „Je to naozaj o tých maličkých krokoch, ktoré budú robiť všetci ľudia postupne každý deň – napr. dnes nenakúpim vo fast fashion reťazci, zoberiem si látkové vrecúško na nákupy, pôjdem k babke a oberiem si ovocie v záhrade, nebudem plytvať energiou, napríklad nebudem svietiť v celom byte, keď večer pozerám film v obývačke…,“ hovorí Zuzka. Veľakrát tie malé kroky nevyžadujú ani toľko úsilia, ale náš mozog nemá rád zmenu a niekedy nedokáže vyhodnotiť, koľko času alebo peňazí nás tie zmeny budú stáť. Dôležité je si uvedomiť, že naša činnosť tu, dokáže ovplyvniť niekoho na druhej strane sveta. Negatívne informácie nám preto slúžia k tomu, aby sme pochopili, že celý svet je prepojený. „To že si kúpim tričko za 2 eurá naozaj ovplyvní niekoho na druhej strane zemegule. Pre mňa je udržateľnosť o tom, aby som si stále pripomínala, že tu nie som len ja a že moje správanie má dopad na ľudí, ktorých nepoznám.“
Prekonať strach je niečo krásne
Pre Zuzku je inšpirujúci každý príbeh značiek alebo ľudí, ktorí sa rozhodnú robiť veci inak. „Vidím sama na sebe, koľko odvahy a odhodlania vyžaduje ísť si za svojim šťastím. Ako obrovský krok vnímam aj to, keď si študentka začne šetriť na nejaký udržateľný módny kúsok, alebo keď sa rodina rozhodne dať si na dom solárne kolektory a fotovoltické panely. Niektoré zmeny sú síce ľahšie a iné si vyžadujú vstupnú investíciu, ale ukazuje sa, že aj takéto investície sa dokážu čoraz rýchlejšie vrátiť.“ Fotovoltické panely a solárne kolektory môžu predstavovať ten pomyselný malý krôčik smerom k väčšej udržateľnosti, pretože využívajú energiu slnka. Na Slovensku sú dokonca pre výrobu solárnej energie mimoriadne dobré podmienky. Zuzka verí, že aj vďaka inováciám, zmenám v našom správaní, systémovým zmenám a iniciatíve jednotlivcov, môžeme vybudovať zdravú budúcnosť.
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...